Worms (solucanlar)

Helminthic istilası (helminthiasis) — hastalıklar neden insanlarda parazit solucanlar (solucanlar, solucanlar), yaşayan vücudun içinde.

nedir kurt

Bu nedir?

Şu anda bilinen yaklaşık 300 worm insan hastalıkları. Onları kabul ayrı bağırsak ve ekstraintestinal. Adından da anlaşılacağı gibi, birinci durumda, solucanlar ve larvaları bağırsak içinde yaşayan, ve ikinci — onun dışında: kas, akciğer, karaciğer, vb En sık görülen hastalık nedeniyle bir parazit olarak kabul edilir bağırsak: enterobiasis ve askariazis.

Enterobiasis neden küçük parazit solucanlar — pinworms. Uzunluğunda, onlar aşan 1 cm Bir ucu solucan genellikle konik, diğeri yuvarlanır. Renk pinworms değişebilir beyaz ve sarımsı neredeyse siyah. Bu solucanlar nocturnal: karanlık kadın sürünme rektum, oradan da anüs çevresindeki deri, yumurta, deri kıvrımları ve kendilerini helak.

Ortalama yaşam süresi pinworms — bir buçuk ay.

Askariazis neden daha büyük solucanlar — yuvarlak. Uzun onlar-ebilmek uzanmak 20 cm Parazit yuvarlak kurt, çoğunlukla ince bağırsak, bu nedenle onları keşfetmek kala oldukça zor. Ömür yuvarlak — birkaç yıl.

Enfeksiyon

Genellikle enfeksiyon bağırsak solucanları oluyor ile kirlenmiş bağırsak hareketleri toprak. Örneğin, eğer ellerinizi yıkayın ve tırnaklarınızı temiz çalıştıktan sonra, toprak, kirli sebze, meyve ve çilek. Ayrıca, en son rol enfeksiyon bağırsak solucanları oynayan sinekler. Onlar kendi ayakları ve gövde tahammül yumurta solucanlar yiyecek. Ayrıca enfeksiyon bağırsak solucanları mümkün ve rastgele yutulur su banyo yaparken su. Çocuklar genellikle bağırsak solucanları ile enfekte evcil hayvanlar.

Neler oluyor?

Yetişkin bir insanın vücudunda davetsiz konuk bekliyor üçlü koruyucu bir bariyer. İlk enzimler, ağız boşluğu, ikinci — asitli ortam ile mide, üçüncü — yerel bağışıklık bağırsak. Ne yazık ki, zayıflamış vücutta, tüm bu engelleri değil işe yarayabilir. Sonra kurt yine düşmek bağırsak ve geliştirmek ergin bireylerin.

Zamanla insan vücudu zehirli ürün yaşam eder. Hastada yorgunluk artar, kötüleşir, ya da tersine, geliştirilmiş iştah, görünür baş ağrısı. Kesintiye sindirim sistemi: görünür karın ağrısı, ishal, kabızlık ve kusma. Görünebilir anal kaşıntı. Artan duyarlılık alerjenler de sonuç fırtınalı bir yaşam eder. Sonuçları çok üzücü — deri döküntüsü önce astım. Başka bir olumsuz eylem kurt — bunlar bağışıklık sistemini zayıflatır.

tedavi bağırsak solucanları

Daha kendini gösteriyor?

Belirtileri worm hastalıkları bağlıdır türü ve miktarı solucanlar, yanı sıra bireysel reaksiyonlar vücudun kurt. İlk enfeksiyon belirtileri bağırsak solucanları: bozulan iştah, görünür kusma, mide bulantısı ya da aşırı salya, ısı karın ağrısı. Kabızlık ile dönüşümlü olarak ishal, gelişen hızlı bir yorgunluk ve halsizlik, uyku rahatsız. Bulaştıktan sonra bağırsak solucanları (pinworms), hastaları rahatsız eden kaşıntı, anüs ve perine. Artar o gece ve istirahat. Bazen o kadar güçlü, hasta uyanır.

Daha tehlikeli?

Kabızlık, ani karın ağrısı ve şişkinliği, derhal bir doktora. Bu tür belirtiler gösterebilir oluşan bir bağırsak tıkanıklığı. Ağır helminthiasis gelişen sinir sistemi bozuklukları: uzun süreli baş ağrısı, baş dönmesi, sinirsel tikler. Bir ascariasis özellikleri nedeniyle göç parazit vücutta oluşabilir böyle bir belirti durumuna kurt gibi paroksismal güçlü bir öksürük. Sık sık belirtileri bağırsak solucanları insan için bir deri bir değişiklik olarak farklı deri.

Tanı worm istilası

Herhangi bir şüpheli enfeksiyon bağırsak solucanları mutlaka bir uzmana danışmak yerine kendi kendine ilaç. Tanı doğrulanır sıradan bir analizi dışkı yumurta eder. Eğer ilk analiz cala yumurta bağırsak solucanları, bir kişinin değil, bir tespit, ancak, enfeksiyon olasılığı yüksektir testleri, tekrarlanan birkaç kez üst üste.

Tedavi nasıl kurt

Tedavisi için bağırsak solucanları kullanılan özel bir ilaç solucanlara karşı. Seçenek ilaçlar bağırsak solucanları bağlıdır belirli bir tür helmint tespit edilen hasta. Doktorunuz reçete hap yönelik kurtulmak parazitler. Tedavi bağırsak solucanları yapılır evde.

Kriter kurtarma için tekrarlanan negatif test sonuçları cala insanlarda yumurta eder.