Yumurta, solucanlar (solucanlar): çekirdek görünene kadar bireyler

Solucanlar bu bilimsel adı parazitleri-bağırsak solucanları. Nasıl bakmak, yumurta, solucanlar, birçok kişiyi ilgilendirir, çünkü onlar misafirler vücudumuzda. Bunlar canlı organizmalar açısından insan, hayvan ve bitkiler. Çoğu bu parazit, uzun bir yaşam için acclimated açık havada, toprakta ve suda. Onların yumurta gibi toprak, su ve hatta «hover» bir havada.

Kadın helmint

Bazı bilgileri helminthiasis

Bugüne kadar öğrenmiş 300'den fazla çeşit helmint, 70 olan, yaşayan, ülkemizin topraklarında. Dünya Sağlık Örgütü konuşan helminthiasis özellikle önemli enfeksiyonlar. Sayısı enfekte solucanlar değişebilir, 20 ila 22 milyon kişi.

Bu helminth nitelik solucanlar 3. sınıflar:

  1. Yassı solucan (şerit) – çok uzun, kan akışı yöneticisi. En sık karşılaşılan sığır ve domuz etmiyordu, ekinococozis.
  2. Yuvarlak solucanlar (nematod) – farklı boyutlarda, ikievcikli. En yaygın yuvarlak kurt ve pinworms.
  3. Trematodlar – her zaman biseksüel biohelminths, kafasına enayi var, onların yardımı ile solucan bağlı organlara sahibi. Onlara geçerlidir şistozomiyaz ve diğerleri.

Solucanların varlığı tehlikeli birkaç temel nedeni var:

  • parazit yeteneğine sahiptir. daha fazla mekanik hasar iç organlara;
  • neden metabolizması bozukluğu;
  • atık ürünleri helmint zehir vücut sahibi;
  • varlığı helmint mümkün kışkırtmak diğer hastalıklar.

Archlar yumurta, düşmek, insan vücudu esas olarak sindirim tarafından (gıda veya su), ya da başarısız norm hijyen.

Açıklama görünümünü ve yapısını en ünlü helmint

Archlar Görünüm Yapı
Pinworms Bu küçük yuvarlak solucanlar, beyaz renk, genellikle boyutu en fazla 1 cm. Vücudun ön kısmında pinworms konaklamanızda, vesicle. Onun yardımıyla, helminth yanaşır içindeki bağırsak neden mekanik hasar. Diğer ucunu solucan bilenmiş. Bu nedenle adı pinworm.
Yuvarlak kurt Oldukça büyük bir solucan, uzunluğu yaklaşık 20 cm ve genişliği 6 mm. Dişi daha büyük erkek. Bazen kırmızı ve beyaz renkli, kavisli kuyruk. Vücut yuvarlak kaplı sağlam tırnak etlerini istemediğim çözülür hatta mide suyu. Baş ucuna yuvarlak kurt vardır ağız, ağız çevresinde üç dudaklar.

Hemen ağız vücutta yuvarlak kurt yer alan yemek borusu, bağırsak, oluşan düz tüp. Parazit kalır sadece yutma hazır yemek ve emmek onu.

Whipworm Küçük solucan. Uzunluğunda ulaşır, 5 cm genişliğinde kalın bir insan saç, en fazla 0,5 mm. keskin uç, tutunur onlara mukoza. Ön uç helmint (3-5 cm) zarif kalınlığa kadar saç. Arka ucu kalın ön. Bunun içinde yayınlanan, bağırsak. Ben kadın arka ucunda, rahim.
Toxocara Büyüklüğü, Toxocara ulaşır ila 10 cm uzunluğunda. Erkekler daha küçük.

 

Toxocara – solucan beyaz renk. Onun vücut gergin, benzer ince bir silindir. Ağız deliği vardır üç dudaklar.
Trichinella Geçerlidir, yuvarlak solucanlara ve küçük boyutlarda. Uzunluğunda en fazla 5 mm. Onların ana özelliği, yapının bir tek yönlü sindirim sistemi.
Boğa tsepen (freecell) Solucan çok büyük boyutlarda. Uzun bir gövdeye sahip bir şerit şeklinde. Kaç metre uzunluğunda ulaşır boğa tsepen?! O dev boyutları 30 metreye kadar! Skoleks (baş) 4 güçlü vantuz olmadan kanca. Kafa tenya küçük. Serviks üzerinde büyümek küçük, sayısı bazen 1 ila 2 bin. Rahim gelişmiş, dolu şeffaf yumurta. Var Olgun tenya üye ayrılır, taşınır dışkı ile ya da ayrı ayrı dışarıya bağırsak.
Domuz tsepen

(freecell)

Onun yapısı çok benzer, boğa tapeworm. Ama boyutu o birkaç kez daha az boğa tenya – en fazla 3-5 m. Domuz tenya denir silahlı tenya. Onun kafası hariç 4 vantuz vardır 32 kanca. Üye tenya var yaklaşık 50 bin yumurta.
Lentets geniş Başka bir uzun solucan, uzunluğu fazla olabilir 10 pm Vücut solucan oluşan küçük düz kafa, en fazla 5 mm. her iki tarafta mevcuttur uzun düz yarık-enayi. Onlar solucan tutan ve bağırsak duvarı.
Ekinococozis Bir sınıfa ait tenya, helminth küçük boyutlarda. Onun kafası vardır kanca ve enayi. Ekinococozis oluşur 3-4 kesimleri. «Silahlı» parazit vakum ve hooks. Her kesimleri var parazit bulunan cinsel organları, ve üçüncü – yumurta. Onlar ayrı, kendi üye ve bu yeteneği kendi başlarına hareket.
Opisthorchiasis küçük Küçük bir solucan, boyutu 1 cm kafasına bünyesinde içim enayi. Solucan, 2 vantuz, çamaşır sabit, pürüzsüz bir yüzey. Var oral ve karın için aygıtlar ve aletler enayi. Yer ağız enayi gider bir yudum, ve onun yemek borusu ve bağırsak. Arka sonunda var parazit var boşaltım bir organdır.
Hepatik Fluke

Özellikleri yaşam döngüsü solucanlar

Süre ömrü var solucanlar farklıdır. Bazı süreceği bir yıl ya da iki, ve diğer parazitler daha 10-15 yıl! Böylece solucanlar vardır uzun ömürlüdür. Örneğin, pinworms yaşayan, çok uzun değil, en fazla 6 ay. Doğurganlık onları oldukça yüksektir. Çünkü yumurta pinworms çok hafif, onlar olabilir hatta soluduğumuz havada.

Yumurtaları yuvarlak ve whipworm vücuda gıda yoluyla

Yuvarlak kurt ve whipworm yaşayan en fazla 2 yıl. İlk ikamet eden, 2 yıl ve son 3-4 yıl içinde. Ama bu en korkunç bir rakam!

İşte rekortmen arasında solucanlar için zararlı olan büyük bir zarar insan vücudunda hem domuz tsepen. Onun ömrü kadar ulaşır 20-30 yıl!

Uzmanlar, koy farklı deneyimler ve deneyler üzerinde solucanlar, sonucuna sıcaklığı yaşam davranışını etkiler helmint. Sıcaklık arttıkça hastanın vücut ascaris kendiliğinden vücudu terk. Bu kadar sıcaklıkta 40 C°faaliyet yuvarlak arttı birkaç kez.

Sıcaklık düşürücü ortamlarında yapar helmint eylemleri – bültenleri vücut.

Yöntemlerden birini kullanarak dezenfekte – bu sıcaklık işleme. Örneğin, balık öldü, parazit, yeterince pişirin 30 dakika. Dondurma farklı sıcaklık koşullarında hızlandıracak bir tedavi sürecidir. Sıcaklığında -15°İle dondurma süresi – 30 gün. Zaman -35°c – yeterli 10 saat.

Ne kadar derece için dezenfekte ürünler? Yumurta Ascaris helak sıcaklıklarında +55°C'ye İşleme, oyuncak sıcaklıkta su +70°c işlem birkaç saniye sürecektir.

Geciktirmek yumurta solucanlar

Çoğu parazit yumurtalarını, ama aralarında bir doğuran archlar. Kurulan Trichinella.

Gibi görünüyor helmint yumurta öğrenebilirsiniz yardımı ile sadece bir mikroskop. Ne tür helmint «yerleşmiş» bir kişi belirleyebilirsiniz incelendiğinde onların yumurta. Ve grub düşünebilirsiniz çıplak gözle.

Kadın helmint vücutta kalır bir an önce gübreleme ve zamanında taşıyan yavrular

Kaç yumurta erteleyebilir dişi helmint – neden bu korku. Toxocara yeteneğine sahip en az bir gün ertelemek 250 bin yumurta. Bu arada, larva, yumurta ve solucanlar çok daha tenacious, daha yetişkin bireyler. Kadın, bazı helmint helak olduktan sonra ertelendi yumurta, bu kadar olur pinworms.

Parazitler her sınıf kendi yaşıyor, çoğalırlar ve yumurtalarını. Örneğin, biohelminth olgun yumurta ve larva vücutta yöneticisi (inek, kedi, köpek). Örneğin, biohelminth domuz tsepen. Eğer insan vücudu çarptı larva, yükselen freecell bir ince bağırsak bölümü. Enfeksiyon durumunda yumurta tenya durum daha da kötüdür. Onlar göç vücuda ve yerleşmek olabilir ve herhangi bir organ. Var geohelminths yumurta ve larva gerekir benim ışık, vücut dışında ev sahibi, toprak. Yuvarlak kurt yumurta geliştirmek larva bağırsakta. Ve iyi koşullar altında kan akışı ile yumurta (larva) Ascaris göç organlara göre.

Archlar Açıklama yumurta Sayısı yığma Olgunlaşma süresi
Pinworms Yumurta pinworms oval simetrik olmayan şekiller. Kabuk pürüzsüz, birkaç tabakadan oluşur, renksiz. Bu döllenmiş yumurta zaten larva. Bir zaman var pinworms vesile ile en fazla 10-15 bin yumurta. Sonra yumurta birikimi, dişi, larva onları olgunlaşır sonra 6-8 saat.
Yuvarlak kurt Bir yumurta, bir döllenmiş, oval uzamış. Dış kabuk kalın, küçük tüberküller. İçinde yumurta dolu sarı hücreleri. Günlük ayırdığı 250 bin yumurta. 2-3 hafta sonra döllenmiş yumurta haline invaziv.
Whipworm Yumurta bu parazit şeklinde varil, kabuk katmanlı ve şeffaftır. İçinde yumurta var küçük taneler. 3500 olgunlaşmamış yumurta günde Gerekir 2 hafta için olgunlaşan larva.
Toxocara Yumurta ile kalın ince-hummocky kaplı. 200 bin yumurta için bir gün. Bir kaç gün Olgun larva yumurta. Onlar invaziv.
Trichinella Boyut larva 0,1 mm. 2 aylık dişi doğurur 2000'den fazla larva. Kadın Trichinella doğurur canlı larva.
Boğa tsepen (freecell) Yumurta biçiminde olduğunu ve oval şişe, gri renk, iki saplama. Kist içeren yaklaşık 200 bin yumurta. Eğer vücutta kist değil, tek bir yumurta sayısı çok büyüktür. Finliler kas korumak hayat 3 yıldır.
Lentets geniş Yumurta oval, kaplı yumuşak bir kılıf sarı renk. Üstüne yumurta, kapak, aşağıdan bir yumru. Her gün bir kişi ile dışkı salgılar, birkaç milyon yumurta. 2-3 gün sonra yumurta içinde oluşan larva.

Yaşayan helmint kişi dışında

Solucanlar yaşamak için değil, sadece insan vücudu ve organ evcil hayvan, hem de dışında ev sahibi. Örneğin, giardia yerleşmek kedilerde üst bölümü bağırsak, ve onlar-ebilmek var nehir balık (çipura, ide).

Yumurta parazitleri pinworms kadar kolay, ne yetenekli havada kalmak. Enfekte solucanlar olabilir ve su. O ile enfekte olur etkilenen toprak. Su ile enfekte olur yaşam bir havuzda balık.

Bitkiler üzerinde solucanlar da vardır. Onlara sadece parazit nematod. Onlar grev kök ve yumrular bitki sapları ve yaprakları. Enfeksiyon olur sindirim tarafından – usta yutar yumurta solucanlar yiyecek. Eğer ürünler durulama kaynar su, bir yumurta ve larva ölür.

Larva solucanlar

Yaşam döngüsü helmint örnek pinworms

İnsan vücudunda pinworm yaşar birkaç bağırsak bölümü: ince bağırsak, kör bağırsak ve üst bölümü kolon.

Var bir kişi için bir yumurta ile striker. Enfekte sahibi fekal-oral yolla bulaşır. Larva serbest bırakılır kabuk, yumurta, ince bağırsak ve göç kadar yerler yerelleştirme. Sonraki süreç, sözde tüy dökme sonra larva cinsel olgun olur bireysel.

Solucanlar — çok hücreli parazitler

Çiftleşme sonra erkek ölür, vücuttan dışkı. Bu arada dişi kullanarak veziküller bağlı bağırsak mukoza, onlara Olgun yumurta. Onlar çok üretken, onların rahim olgunlaşır en fazla 10-15 bin yumurta. Zaman olgun yumurta, dişi hareket anal delik. Dişi ötesinde bağırsak geceleri anüs kasları gevşer. O creeps ve deri kıvrımlar dış genital organları. Vajinal kasları kadın gevşer ve başlar tahsisi yumurta. Cilt yüzeyinde ana gövde için en uygun koşulları: sıcaklık, nem, oksijen. Ne kadar olgunlaşan yumurta?

Sonra 6-8 saat içinde yumurta, dışında, insan, kurdu, larva, onlar invaziv hale.

İleri kadın ölür, kurur, şekillendirme bir yumru. Onun hareket ve kıvrımlar oluşur, kaşıntı. Ev sahibi, tarak, bu alanı. Ellerinde ve tırnaklarında ortaya çıktı parazit yumurtaları. Sonraki olası bazı yolları:

  • Hasta, saygı kuralları, kişisel hijyen, enfekte olur yeniden. Alır kahvaltı eller yıkanmamış oldu.
  • Hasta enfekte ellerle dokunuyor ev eşyaları, oyuncaklar, kapı kolları ve diğer bulaşmasını aile üyeleri.

Unutmayın, ne yöneticisinde, ne de bir helminth mümkün değil çarpma ve gelişebilir. Yumurta veya larva mutlaka işlemek tüketimi: ev sahibi-toprak/hava-ev sahibi.