İnsan parazitlerinin türleri ve parazitlerin neden olduğu hastalıklar

kıl kurtları neye benziyor

Kılkurdu, çocuk gruplarında sık sık konuk oluyor. Bu, küçük ve kalın bağırsakların orta büyüklükte (1 cm uzunluğa kadar) bir sakini, yumurta bırakarak rektumu terk ederek, deri kıvrımlarına, iç çamaşırlarına ve yatak takımlarına. Bu, anüste şiddetli kaşıntı ile birlikte geceleri daha sık olur. Kıl kurdu yumurtaları 4-6 saat sonra olgunlaşır ve hastalığa neden olmaya hazırdır, çevrede mükemmel bir şekilde korunur. İnsan vücuduna tozla, kirli ellerle, yumuşak oyuncaklarla, iç çamaşırlarıyla, bulaşıklarla girerler.

Tanı koyma - Anüs çevresindeki deriden kazıma ve 3 gün aralıklarla en az 3 kez mikroskop altında muayene gereklidir.

Kıl kurdu yumurtaları bulunduğunda, enfekte olanın tüm ailesi incelenmelidir.

Dünyada yaklaşık 350 milyon kişi enterobiasis ile enfekte oluyor, bir aile üyesi enfekte olduğunda, tüm haneler için hastalık tehlikesi çok yüksek.

Toxocara - bir parazit

Toxocara, köpeklerin sindirim sistemindeki bir parazittir. ABD ve Avrupa'da, yavru köpeklerin% 80'inde ve yetişkin köpeklerin% 50'den fazlasında toksokariyaz var. İnsan araştırmaları, popülasyonun% 37'sinin Toxocara antijenine duyarlı olduğunu göstermiştir. Bu, bu insanların toksokara taşıyıcıları oldukları veya şimdi oldukları anlamına gelir.

Toxocara 30 cm uzunluğundadır, bu formda kalıcı sahibinin - bir köpeğin vücudunda yaşar. Köpek, toksokar yumurtalarını birkaç yıl dayanabilecekleri kuma, toprağa bırakır. Kumla birlikte, kum havuzlarında oynayan çocukların eline düşüyorlar ve ayrıca ayakkabılara ve kıyafetlere yapışıyorlar. Bir insana girmek parazit için çıkmazdır, çünkü larvalar olgunlaşır, damarlara ve iç organlara yayılır, ancak öne çıkmaz.

Tanı koymak için, dışkı analizi hiçbir şekilde bilgilendirici değildir, etkilenen organların (genellikle karaciğer) biyopsisi ve immünolojik testler gereklidir.

En trajik olanı, toksokarın gözlere doğru sürüklenmesidir (dünyadaki göz çıkarma vakalarının% 15'inden toksokara nedeniyledir), akciğer, kalp, beyin, kas lezyonları da rahatsız edicidir - ateş, öksürük, karaciğer büyümesi, lenf düğümlerinde iltihaplanma, deri döküntüleri, sinir ve zihinsel bozukluklar, kasılmalar.

Ascaris - bir parazit

insan vücudundaki yuvarlak kurtlar

Ascaris- yılda 100 milyona kadar insanı etkiliyor. Yiyecek (genellikle pişmemiş otlar, sebzeler ve meyveler), ham su, kirli eller, toz ile bir kişiye girer ve aktif olarak sinekler tarafından taşınır. Yuvarlak kurtun uzunluğu 40 cm'ye kadardır, günde bir dişi yuvarlak kurt, toprağa giren ve içinde yıllarca iyi korunan 200. 000'e kadar yumurta salgılar. Yutulan yuvarlak kurt yumurtası ince bağırsakta larvaya dönüşerek bağırsak duvarına girer, kan kılcal damarlarına girer, karaciğere, beyne, gözlere, kalbe ve akciğerlere taşınır. Hareket sürecinde, yuvarlak kurtlar kan - eritrositler ve besinler ile beslenir. Anemi (anemi), askariazisin sık görülen bir arkadaşıdır.

Larvaların göçü insanlarda alerji, vücutta ağrı, ateş, astım riskinde artış, artrit, nörodermatit, egzama, nöbetlere neden olur. Kan damarlarının yırtılması nedeniyle akciğerlere girerse, tüberküloz işleminde olduğu gibi röntgen - infiltratlarda kanamalar ve hemoptizi mümkündür.

Bronşlar boyunca farinkse doğru hareket eden balgamlı yuvarlak kurtlar ağza ve oradan yemek borusuna, mideye ve bağırsaklara girer. Bağırsakta yuvarlak kurtlar tutulur, bağırsak duvarlarına yaslanır, iltihaplanma, infiltrasyon ve kanamaya neden olur. Yuvarlak kurt burun sinüslerine, karaciğere, safra kanallarına, pankreas ve böbreklere girdiğinde komplikasyonlar mümkündür. Karın boşluğunda bağırsak tıkanıklığı, süpüratif süreçler vardır. Tanı, larva döneminde dışkı analizlerine (en az 3 kez), immünolojik testlere dayanır.

Kancalı kurt - bir parazit

Kancalı kurt- bir kişiye çıplak ayakla yürürken deriden (iz bırakmaz) ve yuvarlak kurt gibi ağızdan girebilir. Kancalı kurt boyutları - 1, 5 cm'ye kadar, yuvarlak kurtla aynı şekilde yer değiştirir ve zarar verir. Bir özellik, uzuvlarda kaşıntılı bir kızarıklık ve daha belirgin anemi gibi bir semptomdur.

Çoğu istilada olduğu gibi dışkı analizlerinin en az 3 kez yapılması gerekir.

Geniş şerit - parazit

insan vücudunda geniş tenya

Geniş tenyadıruzun bir karaciğerdir,bir bireyin uzunluğu 10 metreye kadar, insan vücudundaki ömrü 25 yıla kadardır.İçinde böylesine büyük birkaç asırlık insan varsa, bir insanda ne olduğunu hayal edebiliyor musunuz?

Solucanın bağırsakta nasıl büküldüğünü, insan bağırsağının lümeninde ne kadar az yer kaldığını hayal edin! Solucan "düzleşirse", uzunluğunun yarısı takılırdı! Bu arada, solucan vücudun tüm yüzeyi tarafından kendisi için gerekli ve faydalı tüm maddeleri emer.

Çiğ, yetersiz tuzlanmış balık, kerevit ve havyar yiyerek enfekte olabilirsiniz. Tenyaların varlığının belirtileri kansızlık, yorgunluk, karın ağrısı olabilir, özellikle sabahları artan tükürük salgısı, kusma, bulantı, halsizlik, letarji, uyuşukluk gibi belirtiler uyarılmalıdır. Bağırsak tıkanması mümkündür.

Hazırlıksız bir kişi üzerinde tamamen sersemletici bir etki, parazitin kopmuş "kuyruğunun" bağırsaklardan salınmasıyla oluşur - bu, bir tanı koymaya yardımcı olan tenyaların bir özelliğidir.

Sığır ve domuz tenyaları parazittir

Sığır ve domuz tenyaları insan vücuduna çiğ et, et ürünleri ve domuz yağıyla giren parazitlerdir.

Yetişkin bir sığır tenyasının uzunluğu 7 metreye kadar, bir domuz tenyasının uzunluğu 2 metreye kadar, ömrü 20 yıla kadar ve asıl tehlike larvaların göç etmesidir. gözlere ve beyne bile nüfuz etmek.

Echinococcus ve Alveococcus - parazitler

vücutta echinococcus ve alveococcus

Echinococcus ve alveococcus, bir kişinin hayvan taşıyıcılarla temas, kirli su içerek, toprağı meyveler ve sebzelerle yutmasıyla enfekte olduğu parazitlerdir.

Bağırsaktaki larvalar kan dolaşımı ile vücutta taşınır ve karaciğere, akciğerlere, böbreklere, kemiklere ve beyne girer. Larva, çevresindeki dokuları iterek ve sıkıştırarak büyüyen bir kiste dönüşür. Semptomlar kistin konumuna ve organların sıkışmasının derecesine bağlıdır.

Kist rüptürü çok ciddi bir komplikasyondur.

Giardia - bir parazit

Giardia, kamçı sınıfının en basit asalak hayvanıdır. Armut biçimli, 10–20 µm uzunluğunda; dorsal taraf dışbükeydir, ventral taraf içbükeydir ve konakçı bağırsağın epitel hücrelerine geçici olarak bağlanmak için bir vantuz oluşturur. 2 oval çekirdek, 4 çift flagella. İnsan bağırsağında (esas olarak çocuklarda), özellikle oniki parmak bağırsağında, daha az sıklıkla safra kanalında ve safra kesesinde yaşar ve giardiasise neden olur. Asemptomatik parazitik taşıyıcılar yaygındır. Kist enfeksiyonu, kontamine yiyecek veya su vücuda girdiğinde ve kirli eller vb. Yoluyla protozoa ağızdan alt bağırsağa girdiğinde meydana gelir. İnsidans düzensizdir. Giardiasis dünyanın her yerinde yaygındır.