Parazitlerden nasıl kurtulur: solucanlar ve lamblia için en etkili bitkiler

İnsan bağırsağındaki parazitler

Antibiyotiklerin ve sentetik antiparazitik ilaçların aksine, şifalı bitkilerin tıbbi bileşenleri, normal bağırsak mikroflorasını bozmadan insan vücudundaki çeşitli parazit türlerini ve gelişim aşamalarını etkileyebilir. Ayrıca daha yumuşaktırlar.

Daha önce de belirtildiği gibi, parazitleri öldürmek kendiniz için daha pahalıdır. Solucanların çürüyen cesetlerinin vücudunuzun her yerine dağıldığını hayal edin.Helmintleri tıbbi kemoterapi ile tedavi ederken, kişi özellikle ilk günlerde gripten daha kötü hisseder.vücut, zayıflık, baş ağrısı, mide bulantısı ve karın ağrısı ile kendini gösteren parazitlerin çürüme ürünleriylebir zehirlenme sendromu geliştirir. Bir yetişkinin bile katlanması zordur. Ve çocuk?

Helmintlere karşı bitkisel ilaçlar

Büyük anneannelerimiz, helmintlere karşı mücadelede yüzyıllardır antelmintik denilen çeşitli bitkiler kullandılar.

 • Kabak çekirdeği.

  Eski günlerde solucanları kovmak için günde 3 bardak kadar kabak çekirdeği tüketilirdi. Aynı zamanda, en büyük solucanlardan biri olan tenya bile onlara karşı koyamadı. Böyle bir tedavinin sonunda iyi bir müshil almanız önerilir.

  Bağırsakları solucanlardan temizlemek için 300 gr çiğ kabak çekirdeği alın, yumuşak yeşilimsi bir kabuğu korurken sert kabuğundan soyun ve havanda küçük porsiyonlar halinde öğütün. Son kısımdan sonra harç su (50-60 ml) ile yıkanır ve su ezilmiş tohumları olan bir kaba boşaltılır. Tat vermek için 50-80 gr bal veya reçel ekleyin ve iyice karıştırın.

  Elde edilen karışım 1 saat boyunca küçük porsiyonlar halinde aç karnına alınır. Son porsiyonu aldıktan 3 saat sonra bir müshil (0, 5 bardak su içinde 1 çorba kaşığı L hint yağı) alın. 4-6 saat sonra lavman verilir.

  Bu tedaviyi uygularken, tedaviye başlamadan önceki günden itibaren diyete geçilmelidir (püre haline getirilmiş çorbalar, sıvı tahıllar, sebze püreleri, kesilmiş süt tüketin). Solucanlar ilk gün çıkmayabilir, bu nedenle sonraki 1-2 gün içinde karışım tekrarlanır ve günlük temizlik lavmanı gerekir.

 • Rangoon Meyvesi (Quisqualis indica).

  Tohumları ve yaprakları da özellikle tenyalara karşı bir antelmintik ajan olarak kullanılır. Mide ağrısı, ishal, soğuk algınlığı, cilt parazitlerine karşı ve ayrıca anti-viral ajan olarak başarıyla kullanılabilir.

 • Chenopodium anthelminticum, Meksika çayı, Cizvit çayı.

  Meksika ve Güney Amerika'nın bu yerlisinin tohumları ve yaprakları mükemmel haşarat gidericilerdir. Ana bileşenleri, şenopodyum tohumu yağı olarak bilinen ascaridol ve safroldür. Chenopodium, helmintlere karşı çok etkili olduğu için, özellikle çocuklarda lumbrikoid (yuvarlak) solucanları atmak için çok sık kullanılır.

 • Karanfil (Eugenia Cariophillata Thunb. Cariophiliusaromaticus).

  Karanfil yağındaki ana aktif faktör, öjenol adı verilen uçucu bir yağdır (% 84-96). Karanfil, sindirim sisteminin düz kaslarını gevşetir, karanfil yağı bağırsak parazitleri üzerinde güçlü bir etkiye sahip güçlü bir antioksidandır ve ayrıca çok çeşitli antimikrobiyal ve antifungal (fungisidal) özelliklere sahiptir.

  Farklı şekillerde kullanılabilir (bütün "karanfillerin" kaynatma işlemi, toz veya yağlı infüzyon). Karanfil farenjit, sinüzit, larenjit ve hatta diş ağrısını iyileştirmeye yardımcı olur. Ayrıca her tür paraziti dışarı atmak için solucan otu ve pelin ile birlikte karanfil kullanılması tavsiye edilir.

 • Myrrh (Balsamodendron myrrha, Commiphora myrrha).

  Myrrh reçinesinin birçok kullanımı vardır: antibiyotik, antiseptik, anti-halitozis, ishal, hazımsızlık, enfeksiyonlar, peptik ülser, parazitik ve maya enfeksiyonları olarak.

 • Kızamık (Berberis vulgaris).

  Kabuğu, kökü ve olgun meyveleri tıbbi olarak kullanılır. Modern tıbbi verilere göre, kızamık, iyileştirici etkisini öncelikle belirgin bir anti-enfeksiyöz etkiye sahip olan aktif madde berberein'e (alkaloid) borçludur.

  Bu, onu süpürasyon, dizanteri, kolera, bağırsak hastalığı, idrar yolu enfeksiyonları ve vajinal enfeksiyonlara neden olan bakterilere karşı etkili hale getirir. Bağışıklık sistemini destekler ve antiinflamatuar özellikleri şiddetli inflamasyon tedavisinde bile etkilidir.

 • Greyfurt çekirdeği ekstresi (Citrus paradisi).

  Doğal bir antiviral, antibakteriyel, fungisidal ve antiparaziter bir ajandır. Laboratuvar ve klinik çalışmalar, bu özütün 800 farklı virüs ve bakteri ve yaklaşık 100 mantar türünün yanı sıra bazı parazit türlerine karşı etkili olduğunu doğrulamıştır. Greyfurt çekirdeği ekstresinin, dost bağırsak mikroflorasını etkilememesi ve bağışıklık sistemini uyarması da çok önemlidir.

 • Sarımsak (Allium sativum).

  Sarımsağın kan temizleyici, antibakteriyel, antispastik, uyarıcı etkileri iyi bilinmektedir. Sarımsağın bakteri büyümesine karşı etkili olduğu, karaciğeri ilaçlardan ve toksinlerden koruduğu, parazitleri, solucanları ve mantarları öldürdüğü, hücreleri serbest radikal hasarından koruduğu ve ayrıca sindirime yardımcı olduğu, karaciğer fonksiyonunu iyileştirdiği ve safra üretimini artırdığı bulunmuştur.

  Bu nedenle sarımsak, sağlığın korunması için vazgeçilmezdir. Diğer şeylerin yanı sıra sarımsak, bağışıklık sistemini güçlendirmek için mükemmel bir çare. Tek şey, bir diş sarımsak solucanları atmak için yeterli değildir ve büyük dozlar yemek borusu ve mide zarında ciddi tahrişe neden olabilir. Bu nedenle, tabletli bir sarımsak özü almak tercih edilir.

 • Siyah ceviz (juglans nigra).

  Kabuğu genellikle antiseptik, mantar önleyici ve rahatlatıcı bir madde olarak kullanılır. Kanı temizler, vücudun direncini arttırır, Candida albicans ve diğer mantar, solucan, sıtma ve diğer parazitlere karşı etkilidir.

 • Ceviz yağı (juglans regia).

  Ceviz antiparaziter etkisi olan juglon maddesini içerir.

Solucanlar ve lamblia için en iyi otlar

Solucanların tedavisi için halk ilaçları

 • 1 çay kaşığı dökün.ot pelin2 bardak kaynar suyu soğutun, süzün. 1-2 yemek kaşığı alın. l. Yemeklerden 20 dakika önce günde 3 defa. Kıl kurdu ve ascaris'in çekilmesi için kullanın.
 • 4 yemek kaşığı öğütün. l.olgunlaşmamış cevizler, üzerlerine 1 bardak hafif tuzlu kaynar su dökün, 30 dakika demlenmesini bekleyin, pastayı süzün. Ortaya çıkan sıvıyı gün içinde, aynı zamanda bir müshil alarak için. Çare, kıl kurtlarına, yuvarlak kurtlara ve tenyalara karşı etkilidir.
 • 1 kgkuzukulağı demleyin1 litre kaynar su ile 2 saat su banyosunda pişirin, süzün, 50 gr şeker ekleyin, 1 bardak hacme kadar kaynatın, 1-2 için yemeklerden önceki gün boyunca yudumlar . . .
 • Orta boy soğan, 1 bardak kaynar su ekleyin ve bir gece bekletin, sonra süzün. 3-4 gün boyunca günde 0, 5 bardak alın.
 • 1 nar kabuğunu0, 75 bardak kaynar suda kaynatın. Daha sonra 1, 5 saat içinde et suyunu yemek yemeden 3 doz halinde için. 3-4 saat sonra müshil alın.
 • soğanıince ince doğrayın ve yarım litrelik bir şişeyi yarıya kadar doldurun, ardından votka doldurun ve 10 gün boyunca ılık bir yerde bırakın. Süzün ve 1-2 yemek kaşığı alın. l. Yemeklerden önce günde 2 defa.
 • 1 çorba kaşığı dökün. l.kurutulmuş solucan otu çiçekleri2 bardak ılık kaynamış su, 2 saat beklet. Gerginlik. 5 gün boyunca yemeklerden 15 dakika önce 1/2 fincan günde 3 defa alın.

Giardia'dan kurtulmak için halk ilaçları

Giardiasis için tedavi süresi uzundur, bazen yıllarca uzar.

 • Bir gündüz otu seçmek gerekir:sebze bahçelerinde yabani ot olarak büyür, patateslerde kıvrılır, çalılar, beyaz-pembe çanlarla çiçek açar ve yapraklar huş ağacı gibi dikdörtgendir. . Gölgede kurutun, kahkaha toplayın. 1 litre kaynar su ile bir avuç kuru ot dökün, ısrar edin. Çay gibi iç.
 • Yaz aylarında, sabahları her gün aç karnına 0, 5 su bardağı lahana turşusu ve kahkaha çayı için.20 dakikada kahvaltı edebilirsiniz. Beyaz-pembe çanları olan bir gündüz otu seçin ve gölgede kurutun. 1 litre kaynar su ile 1 avuç kuru kahkaha dökün, ısrar edin. Çay yerine iç.
 • Açmak için çok az zamanı olan genç huş yapraklarını toplayın.2 yemek kaşığı demleyin. l. kuru 1 bardak kaynar su bırakır ve yarım saat bekletin. Gerginlik. Her şeyi aç karnına iç, sonra sağ tarafına uzan ve yarım saat uzan. Kurs 15 ila 45 gün arasındadır.
 • Temmuz sonu - Ağustos başında beyaz bir kaplama (reçine) ile kaplı yeşil çam kozalakları toplayın.Soğuk suyla durulayın, büyük bir tencereye koyun ve tomurcukların 15-20 cm üzerine kaynak suyu dökün. Kapak açık olarak kısık ateşte 8 saat pişirin ve reçel gibi köpüğü sıyırın. Sonra süzün, konileri atın. Kalan sıvıya hacimce 1: 1 şeker ekleyin (0, 5 litre et suyu kavanozu için 0, 5 kg şeker alın) ve 1 saat pişirin. Ahududu kokusuyla reçel alırsın, çam değil. En fazla 2 yemek kaşığı al. l. aç karnına. Vücut aç karnına tatlı kabul etmiyorsa, yemeklerden sonra yiyebilirsiniz. Ayrıca akciğerleri ve gastrointestinal sistemi temizler.
 • mevsimindeki giardiasis için mümkün olduğunca çok yaban mersini yiyin.
 • Yaban turpu suyu da içebilirsiniz: bir çocuk - 1 tatlı. l. , bir yetişkin için - 1 yemek kaşığı. l.
 • 100 gr kuru pelinöğütün, ardından bir havanda toz haline getirin. 1 ila 3 günlük tedavi 1/2 çay kaşığı alın. her 2, 5 saatte bir pelin tozu - geceleri bile. Biraz su içebilirsiniz. Tedavinin sonraki günlerinde aynı dozu günde 5-6 kez alın. Kurs 1 hafta için tasarlanmıştır.

  Kadınların da duş yapması gerekiyor.1 tam resmi dökün. l.doğranmış pelinleri kurutun1 litre kaynar su sarın ve 30 dakika bekletin. Vücut ısısına soğutun ve boşaltın.

  Ayrıca, pelin infüzyonu ve microclyster ile günlük lavman temizliği yapılmalıdır. İnfüzyondan 100 ml dökün. 900 ml infüzyonla temizlik lavmanı yapın. Kalın bağırsak temizlendikten sonra 50 ml infüzyonla mikro lavman yapın, ilacın bağırsaklara dağılması için daha uzun süre kendi içinde tutun. Kalan 50 ml ile duş yapın.

  Pelin tedavisi gastrointestinal sistem hastalıkları, böbrekler ve idrar yolları, deri ve jinekoloji için en iyi sonuçları verir.

  Tüm tedavi haftası boyunca bir diyet uygulayın.Et, balık, süt ve süt ürünleri, yumurta, hamur işleri yemeyin.Tahıllar, sebzeler ve meyveler, patates ve bitkisel yağ var.

 • 3-5 yaban turpu kökünüsoyun, ince ince doğrayın ve bir şişeye koyun. 1 litre votka dökün ve 12 gün boyunca karanlık bir yerde bırakın. Gerginlik. 1 çay kaşığı iç. Günde 1 kez - sabahları aç karnına. Kurs - 10 gün resepsiyon, 10 gün - mola, 10 gün - resepsiyon. Sonra 1 ay ara verilir.

Antibiyotikler ve sentetik antiparazitik ilaçların aksine,şifalı bitkilerin tıbbi bileşenleri, normal bağırsak mikroflorasını bozmadan insan vücudundaki parazitlerin çeşitli türleri ve gelişim aşamaları üzerindeetkili olabilir. Ayrıca daha yumuşaktırlar.

Bununla birlikte, bitkisel ilacın dezavantajları vardır, herhangi bir bitkinin alınma süresi 10 günü geçmemelidir, çünkü tıbbi bitkiler güçlü biyolojik olarak aktif maddeler, örneğin atropin alkaloidler içerir. Laksatiflerin uzun süreli kullanımı komplikasyonlarla doludur.

Yani, bitkiler 10 gün boyunca alınır ve çoğu parazitin ömrü bir aydan fazladır. Ne yapalım? İster inanın ister inanmayın, bir çıkış yolu var - ve bunlar antiparazitik serinin biyolojik olarak aktif katkı maddeleri (BAA). Bazılarının düşündüğü gibi, sadece kapsüllerde paketlenmiş kurutulmuş bitki değildir. Bunlar, genellikle, standart hale getirilmiş (yani, tam olarak dozlanmış miktarda) aktif madde konsantreleridir ve modern teknolojiler kullanılarak zararlı safsızlıklar giderilir. Bu, diyet takviyelerini uzun süreli kullanımda ve yüksek dozlarda bile güvenli hale getirir.

Kursun süresi de bir artıdır, çünkü antiparazitik ürünlerin uzun süreli kullanımı tüm yaşam döngüleri boyunca parazitleri yakalamayı başararak hem genç hem de larva formlarını yok eder.