İnsan vücudundaki parazitlerin varlığının belirtileri

Helminthiasis, yalnızca hassaslığından dolayı değil, aynı zamanda neden olabileceği ciddi komplikasyonlar nedeniyle de rahatsız edici bir insan hastalığıdır. Bunun olmasını önlemek için, insanlarda solucanların semptomlarının ne olduğunu bilmeniz gerekir.

Solucan belirtileri

Bazıları uzun süre görünmediği için helmintleri tanımlamak zor olabilir. Ayrıca, bir yetişkindeki solucan semptomları soğuk algınlığına benzer olabilir. Birçok kişi "Solucanlar olup olmadığını nasıl anlarım? " Sorusunu sorar. İnsan vücudundaki en karakteristik parazit belirtilerine dikkat etmeye değer.

Sıcaklık

Parazitlerin belirtileri çok farklı. Sıcaklıktaki ani bir artış bir kişiyi uyarmalıdır. Onu kışkırtan solucanların kendileri değil, atık ürünleridir. Solucanlar nedeniyle, insan vücudu sarhoşluk yaşar ve iltihaplanma süreçleri gelişmeye başlar. Sonra bağışıklık sistemi açılır ve bunun sonucunda sıcaklık yükselir. Ek olarak, bazı parazit türleri, sıcaklıkta bir artışa eşlik eden alerjik bir reaksiyona neden olur.

Öksürük

Bir yetişkinde ve bir çocukta solucanların semptomları, öksürük dahil farklı tezahürlere sahip olabilir. Birçoğunun öksürüğü vardır çünkü solucanlar solunum sistemini etkilemiştir. Bir öksürük ve diğer helmintiyazis belirtileri varsa, büyük olasılıkla, kıl kurdu veya ascaris enfeksiyonu meydana gelmiştir. Öksürüğü tetikleyebilen bu tür tenyalar.

Cilt sorunları

İnsan vücudundaki parazit belirtileri, insan derisindeki sivilce veya kızarıklık görünümünü karakterize edebilir. Cilt sorunları genellikle bir solucan istilasının semptomları olarak görülür. Soyulma, kaşıntı, kızarıklık - insan vücudundaki bu parazit semptomları, tenyaların aktif aktivitesi veya cilt tabakasının altına yerleşmiş olmaları nedeniyle ortaya çıkar. Deri döküntülerinin en yaygın nedensel ajanı Ascaris solucanlarıdır, ancak başka temsilciler de bulunur. Solucanlardan gelen sivilce genellikle bir komplikasyon belirtisidir veya alerjik reaksiyondur. Zamansız tedavi ile vücuttaki bu parazit semptomları dermatite veya egzamaya neden olabilir.

vücutta parazitlerin varlığının bir işareti olarak cilt sorunları

Ağız kokusu

Bazen insan helmintleri ağız kokusu olarak görünür. Parazitizm sırasında solucanlar gastrointestinal sistemde toksik maddeler salgılar. İnsanlarda ağız kokusuna neden olan toksinlerdir. Kokunun yoğunluğu, etkilenen organa bağlı olabilir. Helmintiyazis tedavisi olmadan kokudan kurtulmak neredeyse imkansızdır. Vücudu solucanlar için tedavi etmek gerekir. Ancak ondan önce, kokunun tam olarak parazitlerden kaynaklandığından emin olmalısınız. Ağız kokusu ile, insan vücudunda parazitlerin varlığının başka semptomları varsa, o zaman solucan yumurtaları için testler yapılmalıdır.

Mide ekşimesi

Mide ekşimesi, solucanlara sahip bir kişinin başka bir işareti olabilir mi? Belli bir sebep olmadan sürekli mide ekşimesi çekiyorsanız, vücudunuzda parazit olup olmadığını kontrol etmek daha iyidir.

Solucanların çoğu mideyi ve bağırsakları enfekte ettiğinden, sindirimin normal işleyişini bozarlar. Bu nedenle solucanların istilasına karın bölgesinde ağırlık ve mide ekşimesi eşlik edebilir.

mide ekşimesi bir kişide solucan varlığının bir işareti olabilir mi

Şişkinlik

Karın ağrısı ve şişkinlik, yetişkinlerde ve çocuklarda helmintiyazisin yaygın semptomlarıdır. Bu parazit istilası belirtileri mide ekşimesi ile aynı nedenlerle ortaya çıkar. Çocuklarda olduğu gibi yetişkinlerde de bu helmintik istila semptomlarına iştahsızlık eşlik edebilir.

Mide bulantısı ve kusma

Mide bulantısı ve kusma, çocuklarda yaygın olan helmint istilasının belirtileridir. Çocuk sık sık kusmaya başlarsa, kusarsa ve aynı zamanda mide ağrımaya başlarsa, helmint istilası oldukça mümkündür. Bu belirtilere ek olarak, iştah, ishal ve yorgunlukta azalma veya keskin bir artış olduğunda, bu bir doktora danışmak ve helmintlerin varlığı için gerekli testleri geçmek için bir neden olmalıdır.

helmint enfeksiyonu belirtileri olarak bulantı ve kusma

Kabızlık

Solucanlar, kabızlık gibi semptomları tetikleyebilir. Parazitlerin yaşadığı bağırsakların disfonksiyonu, zor bağırsak hareketlerine neden olur. Ayrıca parazitler, sayıları veya büyüklükleri nedeniyle bağırsak tıkanmasına ve tıkanmasına neden olabilir. Bazı helmint temsilcileri, bağırsaklarda bir topun içine dokunmaları nedeniyle kabızlığa neden olur.

İshal

Yetişkinlerde helmintik istilanın belirtileri ishal olarak ortaya çıkabilir. Bunun nedeni, bazı solucan temsilcilerinin bağırsak mikroflorasını bozan maddeler üretmesidir. Yani, sodyum klorür seviyesi azalır ve bu da gevşek dışkılara neden olur.

Anüste kaşıntı

Anal bölgede kaşıntı, vücutta parazitlerin ortaya çıktığının ilk işareti olarak düşünülebilir. Kaşıntı özellikle geceleri şiddetlidir. Bunun nedeni, solucanların yumurtalarını anüsteki bağırsak kıvrımlarına bırakmaya başlamasıdır.

parazit istilasının ilk belirtisi olarak anüste kaşıntı

Düzlük

İnsan vücudundaki parazitlerin varlığının işaretleri sürekli şişkinlikle ifade edilebilir. "Mide solucanlarla ağrır mı? " Sorusuna kesin cevap evettir. Solucanlar, bağırsak tıkanıklıkları nedeniyle ciddi gaz oluşumuna neden olabilir. Bu yüzden helmintli insanlar karınlarında şişkinlik hissederler.

Zayıf bağışıklık

İnsanlar için hangi solucanların tehlikeli olduğundan bahsedecek olursak, ilki elbette bağışıklık sisteminin zayıflamasıdır. Helmintler, parazitliği ile vücudun koruyucu özelliklerinin normal işleyişini bozar. Sonuç olarak, vücut çeşitli hastalıklara karşı kolayca savunmasız hale gelir. Deride ishal veya alerjik reaksiyonların ortaya çıkması, bağışıklığı zayıflamış solucanların ilk belirtileri olarak kabul edilebilir.

vücuttaki parazitlerin varlığında bağışıklığın zayıflaması

Keskin bir kilo alımı veya tam tersi

Solucanlar ile enfeksiyon belirtileri kilo kaybı şeklinde kendini gösterebilir veya bunun tersi de geçerlidir. Vücuttaki solucanların varlığının kesin belirtileri, normal bir iştahla kilo alımı ile ilgili problemlerdir. Çoğu zaman, bu belirti çocuklarda kendini gösterir. Çocuk uzun süre kilo almıyor. İnsan vücudundaki parazitlerin varlığının bu tür belirtileri, parazitlerin vücuttan gerekli maddeleri alarak aktif yaşamlarını sürdürmeye başlaması nedeniyle ortaya çıkar. Obezite, solucanların insan metabolizmasını bozduğu ve vücudun şiddetli zehirlenme geçirdiği anlamına gelir. Aşırı terleme de bir solucan belirtisi olabilir. Paraziter hiperhidroz, metabolik bozuklukların bir sonucudur.

Diş gıcırdatma

Diş gıcırdatma genellikle uyku sırasında olur. Solucanlar ile bu tezahür esas olarak çocuklar arasında görülür. Daha az yaygın olarak, bir yetişkinde bu tür solucan belirtileri bulabilirsiniz. Bruksizm, parazitlerden ve toksik hayati aktivitelerinden etkilenen bir sinir sistemi bozukluğu ile ilişkilidir.

Sinirli

Yetişkinlerde ve çocuklarda solucan belirtileri sinirlilik veya sinirlilik olarak kendini gösterebilir. Daha az yaygın olarak, helmint enfeksiyonunun semptomları, depresyon ve ilgisizlik şeklinde bulunur. Vücuttaki parazitler, insan sinir sistemini bozarak olumsuz sonuçlara neden olabilir.

vücutta parazitlerin varlığının bir belirtisi olarak sinirlilik

Kronik yorgunluk

Solucan istilasının belirtileri kronik yorgunluk olarak görünebilir. Solucanların ortaya çıkmasının belirtileri hızlı yorgunluk, uyuşukluk, duygusal ve fiziksel yorgunluk şeklinde ortaya çıkabilir mi? Cevap Evet. Bu formdaki solucanların ortaya çıkmasının belirtileri, vücudun enerji için gerekli maddeleri emmeyi bırakması gerçeğiyle ilişkilidir: besleyici proteinler, yağlar ve karbonhidratlar. Bu işaretlerin istilasını kabul etmek oldukça sorunludur, diğer semptomlara dikkat etmeniz gerekir.

Kaslarda ve eklemlerde ağrı

Yetişkin solucanlar kas ve eklem ağrısına neden olabilir. Ağrı, insan vücudundaki solucanların göçünden kaynaklanır. Solucanların varlığının belirtileri, parazitler dokuları enfekte ettiğinde veya eklemlerde iltihaplanmaya neden olduğunda tetiklenir. Kas ağrısı gibi semptomları olan solucanlarınız olduğunu anlamak oldukça zordur. Parazit olup olmadığını anlamak için, kesinlikle ortaya çıkacak olan diğer semptomlar yardımcı olacaktır.

Alerji

Vücudunda helmint bulunan kişilerde alerjik reaksiyonlar nadir değildir. Bu tezahür tehlikeli olabilir. Alerji şeklindeki bir kişide solucanlara sahip olma tehlikesi, anafilaktik şoku bile içerebilir. Üretilen toksik maddeler enflamatuar süreçlere katkıda bulunur.

İnsanlarda solucanların tüm vücudu yok ettiğini anlamak gerekir. Hangi işaretler görünürse görünsün, mümkün olan en kısa sürede tanınmaları gerekir. Bu, solucanların insan vücudunu uzun süre olumsuz etkilemesini önlemeye yardımcı olacaktır.

vücuttaki parazitlerin varlığında alerjik reaksiyon

Onkoloji

İnsanlardaki solucanlar, kanser gelişimi için olumlu bir faktör olarak hizmet edebilir. Yetişkinler ve çocuklardaki helmintlerin bağışıklık sistemini öldürmesi nedeniyle kanser ortaya çıkabilir.

Bu veya bu belirti, vücudunuzda parazit olup olmadığını belirlemeye yardımcı olacaktır. Önemli olan onlara dikkat etmektir. Vücut, hastalık semptomlarının tezahürü yoluyla hastalığı işaret eder. Solucanlar tarafından zamanında tespit edilen istila, hızlı tedaviye yardımcı olacaktır.