İnsan vücudundaki parazitlerin tedavisi ve önlenmesi

Parazitler, başka bir organizmanın besinleriyle yaşayan ve üzerinde parazit olan en basit bakteri türleridir. Başkaları tarafından üretilen hazır organik maddelerle beslenirler.

Şu anda, hayvanların veya insanların vücudunda yaşayabilen yirmiden fazla asalak yaşam formu türü vardır.

Hepsi vücudumuza girerek çok sayıda hastalığa ve enfeksiyona neden olabilir. Çoğu zaman, bu tür bakteriler, hayvanlarla ve bazı kirli şeylerle çok fazla temas halindeyken, bu kadar yüksek bir bağışıklığa sahip olmadıkları için çocuklarda bulunur.

Küçük bir çocuğun genellikle her şeyi ağzına aldığını hatırlıyor musunuz?

Bu eşyalar tehlikeli haşarat taşıyabilir. Bu makale, insan vücudundaki parazitlerin bir sınıflandırmasını, bulaşıcı hastalıkların nasıl tedavi edileceğini ve zararlı bakterilerin vücudunuza girmesini önlemek için ne gerektiğini sağlar.

İnsan vücudundaki parazitik bakteriler, hangi organlarda yaşayabilirler?

insan vücudundaki parazitler

İnsan vücudunda ve derisinde en basit bakteriler vardır, tek hücreli ve çok hücreli olabilirler.

Vücutta yaşayan parazitlere ektoparazitler denir. Bu tip yatak böcekleri, bitler ve benzer uyuz patojenlerini içerir. Diğerleri insan vücudunun içinde yaşadıkları için endoparazitler olarak adlandırılır. Bunlar arasında amipler, solucanlar ve böcek larvaları bulunur.

İkincisi en tehlikelidir, birincisi ise tatsızdır.

İç parazitler genellikle ciddi hastalığa neden olurlar ve kurtulmaları dış parazitlere göre daha zordur. Tıp zaten onlardan kurtulmanın birçok yolunu buldu ve ayrıca insan vücudundaki parazitlerin tedavisinde geniş deneyime sahip.

Parazitlerin her biri, insan vücudunda, parazitik bir yaşam tarzı için tüm koşullara, yani büyüme ve üreme için gerekli besin maddelerine sahip oldukları ideal bir yere sahiptir. Bazıları büyüdükçe hareket edebilir.

Endojen parazitler en çok bağırsaklarda, kaslarda, kanda, akciğerlerde, kalpte ve karaciğerde bulunur. Hatta bazı türler sinir dokularında yaşarlar. Ektojenik parazitler ciltte yaşar.

Parazitler vücuda nasıl girebilir?

parazitlerle enfeksiyon yolları

İlk yöntembakterilerin yiyecek ve su ile vücuda alınmasıdır. Bazen kontamine olur veya kontamine olur, bu nedenle mikroorganizmalar orada çoğalmaya başlar. Sinek ve hamamböceği gibi böcekler de birçok zararlı bakteri taşırlar. Bazı yiyecekler başlangıçta kontamine olur - çiğ balık veya işlenmemiş et. Çoğu zaman, çiftlik hayvanlarının eti parazitlerle enfekte olur, bu nedenle kişi onu çiğ yemiyor.

İkinci- ev halkıyla iletişime geç. Bu durumda, parazitler insanlardan ev eşyaları veya hayvanlar yoluyla bulaşır. Çoğu zaman, bulaşıcı bakteriler dışarıdaki hayvanlar tarafından taşınır - köpekler, kediler, kuşlar ve sıçanlar.

Üçüncü- sivrisinekler yoluyla kan yoluyla bulaşma. Ülkemizde ve diğer birçok bölgede bu nadiren olur, çoğu zaman enfekte sivrisinekler sıcak ülkelerde yaşar.
Dördüncüsü, bazı böceklerin insan vücuduna bağımsız olarak girmesidir. Deriyi kemirerek kas dokusuna veya kana nüfuz ederler ve sonra kendileri için en iyi yaşam koşullarının olduğu yere giderler.

Parazitlerin belirtileri nelerdir?

parazitler insan organlarını nasıl etkiler

İnsan vücudundaki parazitler, genellikle fark edilemeyen uykusuzluktan cilt lezyonlarına kadar tamamen farklı semptomlara neden olabilir. Örneğin, ektoparazitler sıklıkla cilt hasarına ve uyuza neden olur. Akciğerlerdeki endoparazitler sıklıkla öksürüğe neden olur. Bağırsaklarda bulunduğunda, kabızlık, kusma veya ishal hakkında endişeleriniz olabilir.

Ancak insanlarda parazitlerin varlığının genel belirtileri şu şekildedir: uykusuzluk, genel yorgunluk, baş ağrıları ve bazen alerjik reaksiyonlar. Çoğu zaman, insanlar halk ilaçları kullanırlar, ancak her zaman hoş değildirler, örneğin, herkes solucanlarla bir bardak lahana turşusu suyu içemez.

Farklı tipte parazitlerin varlığında semptomları düşünün:

  • İnsanlar için en yaygın parazitler solucanlar veya yuvarlak kurtlardır. Bağırsak rahatsızlığına ve mide ağrısına, asabiyete, uykusuzluğa ve anksiyete ataklarına ve bazen baş dönmesine neden olurlar. Onları tespit etmek oldukça basittir, dışkıda görülebilirler veya bir yumurta kurdu üzerinde pozitif bir test sonucu alabilir;
  • Sonra oldukça tehlikeli bir parazit geliyor - tenya. Genellikle karın bölgesinde rahatsızlık veya ağrıya, ishale, acımasız bir iştaha (çok yersiniz, ancak kilonuzu artırmazsınız), karaciğerde ağrıya ve dışkıda solucanların varlığına neden olur;
  • Bir kişide kıl kurdu varsa, iştahsızlık, uykusuzluk, sinirlilik ve anüste kaşıntı hissedebilir.

Parazitler neden tehlikelidir?

Organların işleyişini bozar, dokularda iltihaplanmaya neden olur ve onları yok ederler. Vücudu tahrip eden toksik maddeler üretir.

Sizi parazite eden bir haşere, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda vitamin eksikliğine, genel bir zayıflamaya ve bağışıklığın azalmasına neden olabilir. Çocuklarda böyle bir parazitin varlığı, gelişimlerini büyük ölçüde yavaşlattıkları için çok tehlikelidir. Çoğu zaman vücuttaki parazitlerden kurtulmak zordur, çünkü çevrelerine uyum sağlama eğilimindedirler ve normal evlerini terk etmek istemezler.

Parazitler nasıl tedavi edilir?

parazitler için ilaçlar

Parazitlerden kurtulmak için önce bir doktora görünmelisiniz. Belirli bir ilaç veya daha doğal bir çare yazacaktır.

Halk ilaçları ile de tedavi vardır, ancak ilaçlarla ortakyaşamda yapılması tavsiye edilir.

Tıbbi Tedavi

Doktorlar uzun zamandır insanlarda parazitlere karşı etkili bir tedavi buldular.

Zararlılardan kurtulmak için en etkili ve yaygın ilaçlar, sentetik bileşenlere dayalı ilaçlardır. Hepsi solucanların ve çeşitli yuvarlak kurtların tedavisinde çok etkilidir.

Bazı ilaçlar hap şeklindeyken diğerleri sıvı gibi başka bir formdadır. Dozaj sadece doktor tarafından belirlenir, yan etkiler olmadan kendiniz yapmak mümkün değildir. Ayrıca, ilaçların tasarlandıkları hastaların yaşları farklıdır.

Parazitli insanları iyileştirmenin başka bir yolu modern dünyada ortaya çıktı. Oksijen olarak adlandırılır ve nispeten yakın zamanda ortaya çıktı; sadece hastanelerde doktor gözetiminde yapılır. Önce lavman kullanılarak hasta bağırsaklardan temizlenir, ardından prob yöntemi ile oksijen enjekte edilir. Mide ve rektum oksijenle dolduğunda parazitler ölür. Bu yöntemle tedavi edilen hastada ilaç yönteminin aksine herhangi bir yan semptom görülmez.

Parazitler: halk ilaçlarıyla hızlı tedavi

parazitleri tedavi etmenin geleneksel yöntemleri

İnsan vücudundaki çeşitli parazitleri halk ilaçları ile yok edebilirsiniz, hatta bazı doktorlar bu tür zararlılardan kurtulmak için bazı doğal ilaçlar önermektedir.

En iyi bilinen parazit tedavisi kabak çekirdeğidir. İnsanlar ve bağırsak mikrofloraları için faydalı, ancak en basit zararlılar için yıkıcı olan birçok besin içerirler. Nihayetinde iyileşmek için sabah aç karnına 20 gram kabak çekirdeği yiyin ve 30-40 dakika sonra bir müshil için.

Bitkisel yağlar doğal müshiller olarak kullanılabilir, en yaygın olanı hint yağlarıdır.

Yetişkinlerde halk ilaçları ile parazitlerin tedavisi için antelmintik çaylar kullanılır ve bağırsakları lavmanla temizledikten sonra. Suyu hazırlamak için pelin, karanfil, kırlangıçotu veya solucan otu alabilirsiniz. Hepsinin keskin ve acı bir tadı vardır, bu nedenle bağırsaktaki ortamı zararlılara uygun hale getirmezler.

Ancak, çoğu hamile kadınlar için yasak olan bitkilere dikkat edin.

Parazitlerin önlenmesi için diyet

parazitler için diyet

Parazitlerle karşılaşmış olan herkes rehabilitasyon ve önlemenin ne kadar önemli olduğunu bilir. Bunun için, katılan doktor genellikle özel bir diyet reçete eder. Karbonhidrat ve proteinleri birbirinden ayrı yediğinizde ayrı öğünler önerilir. Çünkü onları birlikte yersek mide, neyin sindirilmesi gerektiğine ve bunun için hangi enzimlere ihtiyaç duyulduğuna dair kesin bir sinyal almaz.

Az sindirilmiş yiyecekler parazitler için harika bir besindir, bu nedenle yaşamaya ve gelişmeye devam ederler.

Örneğin et, baklagiller patates, makarna veya ekmekle yenemez. Onları sebzelerle birleştirmek daha iyi. Karbonhidrat ve protein yemek istiyorsanız, bunları içimler arasında 2 saat ara verin.

En sevdiğiniz sandviçlerden vazgeçemez misiniz?

Bunları ızgara sebzelerle birlikte yiyin. Sık sık yulaf lapası yiyin, vücudu mükemmel şekilde temizlerler.

Vücudu temizleme

parazitli karın ağrısı

İstenmeyen parazitleri vücuttan temizlemek ve atmak için, genellikle eczanelerde, marketlerde veya süpermarkette satışta bulunabilen bazı bitkiler yardımcı olacaktır.

İlk yöntem için yeşil ceviz kabuğuna ihtiyacınız olacak. Sıcak bir bölgede yaşıyorsanız, muhtemelen ceviz ağaçları bulabilir ve onlardan olgunlaşmamış meyveler toplayabilirsiniz. 15 tane fındık alın, üzerlerinden yeşil kabukları çıkarın ve üzerini votka ile örtün. Karanlık ve kuru bir yerde bir ay demlenmeye bırakın. Sonra bir damla tentür yarım bardak su ile seyreltilir ve içilir.

Yedi gün boyunca her gün dozu kademeli olarak bir damla artırın. Bundan sonra, yavaş yavaş alımı 2 x çay kaşığı artırın, ilacı günde birkaç kez alın. Yıl boyunca günde iki kez 2 çay kaşığı tentür almaya devam edin. Bu oldukça uzun bir temizlik sürecidir, ancak çok etkilidir.

Daha kolay bir yol, karanfil tohumlarını kullanmaktır. Toz haline getirilmeleri gerekiyor. Bir seferde bu tozdan bir buçuk çay kaşığı alın. On gün boyunca, dozu kademeli olarak azaltın, sürenin sonunda bir çay kaşığına ulaşmalısınız.

Çeşitli taze meyve suları bağırsakların temizlenmesine yardımcı olur. Örneğin havuç, salatalık, limon, pancar, elma - tüm bu meyve suları aç karnına tüketildiğinde midede belirli bir ortam oluşturur ve parazitleri vücuttan uzaklaştırır.