Parazitler için hangi testler yapılmalıdır?

Vücuttaki parazitlerin varlığının semptomları genellikle tutarsız ve açıklanamaz görünebilir ve bu düşünce göz korkutucu olsa da, birçok kişinin inandığından daha yaygındır. Dünyada birçok organizma vardır - çeşitli solucanlar, bir kişinin neredeyse tüm iç organlarını parazite edebilen ve çeşitli hastalıkların semptomlarına neden olan protozoa. Parazitler için hangi testleri ve ne zaman yapılacağını bu makaleden öğrenebilirsiniz.

Ne zaman test yaptırmam gerekiyor?

parazitleri belirlemek için hangi testler yapılmalı

Çoğu zaman, paraziter hastalıklarla enfeksiyon, kötü yıkanmış sebze ve meyveler, kötü işlenmiş et, balık, çiğ su yerken ve ayrıca ortak mutfak eşyaları, çocuklarda oyuncaklar kullanırken ev teması yoluyla ortaya çıkar.

Aşağıdaki parazit türleri vardır:

  • Protozoa (lamblia, amip, sıtma plazmodyum).
  • Parazitik eklembacaklılar (demodex akarı, uyuzun etken maddesi).
  • Parazitik solucanlar (helmintler).

En yaygın paraziter hastalıklara helmintler (solucanlar) neden olur ve küçük çocuklar, evcil hayvan sahipleri ve sosyal açıdan dezavantajlı kişilerde görülür.

Parazitlerin temel özelliği, ilk aşamalarda göze çarpmayan varlıklarıdır. Enfeksiyondan sonra uzun bir süre, kendilerini hiçbir şekilde göstermezler ve zaten ileri aşamalarda belirgin semptomlara neden olurlar.

Vücuttaki parazitlerin varlığını aşağıdaki tezahürlerle tanıyabilirsiniz:

  • Şişkinlik, gaz, kabızlık, ishal, midede ağrı, bağırsaklar.
  • İştah azalması veya artması, yemek yedikten sonra rahatsızlık.
  • İstenmeyen kilo kaybı.
  • Deride kaşıntı, anlaşılmaz döküntüler, dermatit, ürtiker.
  • Deride solukluk, yorgunluk artışı veya teşhis edilmiş anemi (çoğunlukla demir eksikliği).
  • Fazla çalışma, uyku bozuklukları (uyuşukluk, uykusuzluk).
  • Uykuda diş gıcırdatma, uzun süreli öksürük.

Bu belirtiler ortaya çıkarsa, bir pratisyen hekime danışmalı ve parazitler için test yaptırmalısınız.

Parazitleri geçmek için hangi testler

vücuttaki parazitlerin varlığını test eder

Vücuttaki parazitlerin (protozoa, eklembacaklılar, helmintler) varlığını belirlemek için birçok çalışma vardır.

En yaygın hastalıklar helmintiyazlar olduğundan, parazitler için test yaptırmanın en iyi yolu dışkı testi yaptırmaktır.

Standart bir çalışma yürütmek için, hastanın aynı kısmın farklı alanlarından üç ayrı dışkı örneğini steril bir kaba alması ve biyomateryali mümkün olan en kısa sürede laboratuvara teslim etmesi gerekecektir. Bir doktor-laboratuvar asistanı, elde edilen örnekleri mikroskop altında inceler ve hem canlı parazitleri hem de yumurtadan tanımlayabilir.

Solucanların yumurtaları için standart bir dışkı çalışması her zaman bilgilendirici değildir. Parazitlerin yaşam döngüsünün özelliklerinden dolayı, test örneğinde, yumurta veya yetişkin yerine, hastalığı teşhis etmek için kullanılamayan ölü helmintler veya bunların parçaları olabilir.

Daha bilgilendirici, polimeraz zincir reaksiyonunu kullanan genişletilmiş dışkı analizidir. Bu teknoloji, helmintin DNA'sının ölü olsa, kış uykusundaysa veya incelenen materyale yalnızca organizmanın parçaları girmiş olsa bile tespit edilmesini sağlar.

Vücutta parazit olup olmadığını doğru bir şekilde söylemek için testin farklı günlerde en az üç kez yapılması gerekir. İstatistiksel verilere göre tek bir çalışmanın doğruluğu% 50 iken, üç katlı bir çalışmada% 99'a çıkmaktadır.

Daha az önemli olmayan başka bir analiz, serolojik reaksiyonlardır - parazite karşı antikor seviyesinin belirlenmesi. Akut (IgM) ve kronik veya ertelenmiş helmintik istilayı (IgG) tanımlayabilirler. Ayrıca dışkıda bulunamayan parazitlerle enfeksiyonu belirleyebilirler.

Bazı helmintler safra kanallarında parazitleşir ve ayrıca akciğerlerde, karaciğerde ve beyinde kistler oluşturabilir. İlgili klinik semptomlardan şüphelenilebilir ve serolojik testler, X-ışınları, CT veya MRI ve ayrıca biyopsi ile tespit edilebilirler.

Paraziter cilt hastalıklarının (uyuz, demodikoz, bazı helmint türleri) teşhisi, derinin kazınması ve biyopsisi için özel testler (iyot) ve serolojik testler kullanılır.

Bir yetişkin parazitler için hangi testleri yapmalıdır?

yetişkinlerde parazitlerin varlığı için testler

Yetişkinlerin, kişisel hijyen kurallarını daha yakından takip ettikleri, bahçeden yıkanmamış meyve ve sebzeleri daha az yedikleri ve ayrıca oyunlar sırasında sokak hayvanlarıyla daha az temas ettikleri için helmintiyaziden muzdarip olma olasılıkları daha düşüktür.

Hastaneye yatıştan önce tüm hastalar için belirli spesifik olmayan şikayetler (mide ve bağırsaklarda rahatsızlık, deride uzun süreli kaşıntı, kızarıklık, halsizlik, yorgunluk, anemi) varlığında yetişkinler için helmintiyaz testlerinin yapılması ve ayrıca düzenli olarak yapılması gerekmektedir. belirli işçi kategorileri için önleyici bir çalışmanın parçası olarak.

Bunlar arasında gıda endüstrisi çalışanları, çocuklarla çalışan kişiler (anaokullarındaki bakıcılar ve dadılar, öğretmenler, spor bölümleri müdürleri) yer almaktadır. Bu kişiler kesinlikle enterobiasis ve askariasis için test edilmelidir.

Avcılar ve çiftçiler, düzenli olarak trikinoz ve kuvvetli loidiazis için taranmalıdır; balıkçılar için opisthorchiasis'i tespit etmek için bir serolojik incelemeden geçmeleri önemlidir. Bu veya bu durumda hangi testlerin yapılması gerektiği hakkında daha fazla bilgi bir terapistten alınabilir.

Bir çocuğa parazitlerin geçmesi gereken testler

çocuklarda vücuttaki parazitlerin varlığını test eder

Anaokuluna ve ilkokula gitmeden önce (kabul edildikten sonra, uzun bir aradan veya hastalıktan sonra) solucanları tespit etmek ve onlara karşı etkili bir tedavi önermek için her çocuk tam bir tanıya tabi tutulmalıdır. Ayrıca okul öncesi kurumlarda ve okullarda, helmint istilalarını erken aşamalarda tespit etmek ve yayılmasını önlemek için zorunlu düzenli önleyici muayeneler vardır.

Helmintiyaziyi teşhis etmek için, çocuklar genel bir dışkı analizinin yanı sıra perianal kıvrımlardan kazıma yapmalıdır.

Kazıma, enterobiasis (kıl kurtlarının neden olduğu bir hastalık) teşhisi için en etkili ve doğru yöntem olarak kabul edilmektedir. Bu sırada perine tuvaletine ve tuvaletine gitmeden önce perianal kıvrımlardan özel bir pamuklu çubuk, bir spatula veya küçük bir şeffaf bant parçası alınır ve daha sonra bir cam slayta uygulanır ve mikroskop altında incelenir. . Bir hastalık varlığında, laboratuvar asistanı test materyalinde kıl kurdu yumurtaları bulacaktır.

Paraziter hastalıkların tedavisi, zor durumlarda bir bulaşıcı hastalık uzmanı tarafından bir doktor veya çocuk doktoru tarafından reçete edilir. Deri lezyonlarında (bazı helmintler, uyuzlu veya demodikozlu), terapi bir dermatolog tarafından seçilir.

Paraziter bir hastalıktan şüpheleniyorsanız, bir uzmanla görüşmeyi geciktirmemek önemlidir, çünkü tedavide bir gecikme hastanın kendisinde komplikasyonlara yol açabilir ve ayrıca hastalığın başkalarına bulaşma riskini artırır.