İnsan vücudunda yaşayan parazit türleri

Parazit

İnsan vücudundaki her tür parazit, sağlığı üzerinde zararlı etkiye sahiptir. Organları enfekte ederler, insan yaşamı için gerekli olan besinlerle beslenirler ve zararlı toksik maddeler salgılarlar. Bu nedenle, onlardan zamanında kurtulmak çok önemlidir.


İnsan vücudu çeşitli parazitlerden etkilenir, bazıları vücut içinde, bazıları ise yüzeyinde yaşar. Yaşamsal faaliyetlerinin özellikleri bakımından, vücuda girme biçimleri bakımından farklı büyüklüktedirler.

İnsan vücudunda hangi parazitler yaşar? Onlardan nasıl kurtulurum? Ne tür önleyici tedbirler var? Bu konular aşağıda tartışılacaktır.

Parazit sınıflandırması

İnsan parazitleri çok yaygındır, gruplara ayrılırlar:

 1. EndoparazitlerBir kişinin içinde parazitleşen organizmalara denir. Bu grup sırayla protozoa (tek bir hücreden oluşur) ve helmintlere (solucanlar) ayrılır. İnsan vücudundaki en basit parazit, amip, lamblia, Trichomonas, toksoplazmadır. Solucanlara gelince, burada yine yuvarlak solucanlar (nematodlar), yassı ve tenyalar olarak bir bölünme var.
 2. Ektoparazitler- bunlar insan vücudunun yüzeyinde parazitlenen organizmalardır - bitler, keneler, pireler, böcekler. İnsan kanıyla beslenmeleri, büyük rahatsızlıklara (ısırıklar, yanma, cilt yaraları) neden olmalarına ek olarak, oldukça tehlikeli hastalıklar taşırlar: tifüs, şarbon, tripanozomiyaz ve diğerleri.

Tek hücreli parazitler:

 1. Giardia. . . Giardiasis enfeksiyonu, fekal-oral bir mekanizmadır. Kistler (henüz oluşmamış, koruyucu bir zarla kaplı) hasta bir kişinin anüsünden çıkarıldıktan sonra sebzelere, meyvelere ve diğer gıda ürünlerine yayılır. Kötü yıkanmış eller, durgun su, yetersiz yıkanmış meyve ve sebzeler sayesinde kistler, bağırsaklara güvenli bir şekilde ulaştıkları, tekrar bir yetişkine dönüştükleri ve tekrar çoğaldıkları insan ağız boşluğuna girerler. Sonuç, yeterli tedavi sağlanana ve hijyen önlemleri izlenene kadar devam edecek bir kısır döngüdür. Hastalığın semptomları halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı, ishal, karın ağrısı ve şişkinliktir. Anüste kaşıntı, deri döküntüleri, bronşiyal astım oluşabilir. Patoloji, kilo kaybı, anemi ve bağışıklık sisteminin zayıflaması ile karakterizedir. Tedavi antiprotozoal ilaçlarla yapılır. Dozaj doktor tarafından verilir.
 2. Toksoplazma. . . Bu protozoa ile enfeksiyon, enfekte evcil hayvanlarla temas yoluyla gerçekleşir. Bu durumda, bir kişi bir ara konakçıdır, çünkü parazitin cinsel gelişim döngüsü hayvanın vücudunda meydana gelir. Hastalık, ateşin subfebril seviyelerine uzun süreli artması, genel zehirlenme belirtileri, hastanın genişlemiş lenf düğümleri, eklem ve kas ağrıları ile kendini gösterir. Ayrıca gastrointestinal sistemin fonksiyonları ve görsel bozuluyor, merkezi sinir sistemi zarar görebilir, kalp hastalığı ve endokrin sistem belirtileri var. Karmaşık tedavi reçete edilir - tetrasiklin grubunun antibiyotikleri ve sülfonamidler.
 3. Trichomonas. . . Trichomonas cinsel yolla bulaşır, temas yoluyla enfeksiyon riski minimumdur, ancak yine de vardır. Kadınlarda hastalığın belirtileri kaşıntı, cinsel organlarda kızarıklık, yanma hissi ve köpüklü akıntıdır. Erkekler idrar yapmakta güçlük çekebilir ve akıntı olabilir. Tedavi - anti-trikomonas ilaçları.

Pinworm bir bağırsak parazitidir

En ünlü iç parazitler kıl kurtlarıdır. Bağırsaklarda yaşarlar ve enterobiasis adı verilen bir hastalığa neden olurlar. Bu tip parazit sadece insanları değil maymunları da etkiler. Risk grubu - okul öncesi çağındaki çocuklar, istatistiklere göre, 2 ila 10 yaş arası çocukların yarısında enterobiasis teşhisi konur.

Pinworms

Solucanlar insandan insana bulaşır, hasta bir kişinin kullandığı herhangi bir nesneden veya bir el sıkışma yoluyla enfekte olabilirsiniz. Kıl kurdu yumurtalarının aktarılmasının temel koşulu, özellikle yemekten önce, temastan sonra eller yıkanmamasıdır. Solucanlar veya yumurtaları sinekler ve hamamböcekleri tarafından taşınabilir.

Kıl kurtları sadece bağırsaklarda yaşarlar, özellikle ince kesitte, kolon ve çekumda rahattırlar. Çiftleşme için parazitler, dişinin anüsten dışarı çıktığı ve anüse yumurta bıraktığı ileum'u seçer. Vücuttaki kıl kurtlarının belirtileri anüste kaşıntı, alerji, yorgunluk, anemi, karın ağrısı, bitkinliktir.

Enterobiasis tedavisi için antelmintikler reçete edilir. Kıl kurdu önleme el hijyenine dayanır. Halka açık yerleri ziyaret ettikten sonra yıkanmaları gerekir.

Yuvarlak kurtlar - yuvarlak kurtlar

Bir yetişkinin boyu 40 cm'ye ulaşabilir Yuvarlak kurtlar insan bağırsağında yaşar, yumurtaları doğal olarak açılır, daha sonra insan vücuduna tekrar girinceye kadar orada kaldıkları toprakta gelişimlerine devam ederler. Kirli eller ve yıkanmamış sebze ve meyveler, yuvarlak kurtlarla enfeksiyonun yollarıdır. Yuvarlak kurt yumurtaları, insan midesinde çözünmeyen ve yuvarlak kurtların hayatta kalmasına ve olgun bireylerin geliştiği bağırsaklara girmesine izin veren bir kabukla kaplıdır.

Yuvarlak kurt

Askariasis uzun süre asemptomatik olabilir. Ardından, parazitin konumuna ve gelişim aşamasına bağlı olarak semptomlar ortaya çıkar. Ascariasis'in ilk göç fazında hasta ateş, balgamla öksürük, deri döküntüleri, migren, genişlemiş lenf düğümleri, karaciğer ve dalaktan endişe duyuyor. Geç aşamada, parazit bağırsaklara girdiğinde, dışkı bozuklukları gözlenir (dizanteri, kolera benzeri semptomlar, tifo belirtileri ortaya çıkabilir). Karında ağrılı hisler, keskin bir kilo kaybı ve yorgunluk var.

Geniş tenya

Bu parazit ile enfeksiyon balıklar yoluyla gerçekleşir. Bu, solucanın ara konağıdır. Enfeksiyon için yemek yemek gerekli değildir, bazen sadece enfekte balıklarla temas yeterlidir. Bu yüzden balıkları kestikten sonra elleri, bıçağı, tahtayı çok dikkatli tutmak çok önemlidir.

Geniş tenya

Hasta bir kişiden sağlıklı birine ne solucanlar ne de larvaları bulaşmaz. Enfeksiyon belirtileri mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, iştah artışı veya azalması, dispeptik bozukluklardır. Hastalığın ilk belirtileri enfeksiyondan bir veya iki ay sonra ortaya çıkabilir. Parazitin insan vücudunda uzun süre bulunmasının bir sonucu olarak ciltte solukluk, baş ağrısı, kalp atış hızında artış, kan basıncında azalma, halsizlik, anemi ortaya çıkar. Tedavi solucanı öldürmeyi amaçlamaktadır. Bunun için antelmintikler kullanılır.

Sığır tenyası

Sığır tenyası 12 m uzunluğa kadar büyüyebilir, dışkı ile atılan 100. 000'den fazla yumurta üretebilen bir hermafrodittir. Yumurtalar toprağa düşer sonra bitkilerin üzerine bu bitkiler sığır tarafından yenir. Bir hayvanın vücudunda yumurtalar, kaslarda lokalize olan larvalara dönüşür. Kişi kontamine sığır eti yerse, larvalar bağırsaklara girer. Larvalar insandan insana bulaşmaz.

Yetişkin kurtların dört vantuzlu bir kafası, bir boynu ve parçalardan oluşan bir gövdesi vardır. Segmentlerin sayısı sürekli artıyor, olgun segmentler solucandan ayrılıp insan bağırsağından dışarı çıkabiliyor.

Sığır tenyası

Hastalığın semptomları mide bulantısı, kusma, dispeptik bozukluklar, tükürük salgısında artış, baş dönmesi, halsizlik, sinirlilik, yorgunluk, lokalizasyon belirsiz karın ağrısı, alerji, iştah dalgalanmalarıdır.

Sığır tenyasını vücuttan çıkarmak için 3 aşamadan oluşan bir şema vardır: hazırlık (vücudun temizlenmesi), antiparazitik ilaçlarla tedavi, iyileşme (diyet, bitkisel ilaç).

Domuz tenyası

Bir kişi, kirli eller, kötü pişmiş et, kirli su yoluyla domuz tenyasıyla enfekte olabilir, enfekte bir kişi, bir tenya parçalarını ve larvalarını kusma ve dışkı ile çevreye salabilir.

Solucan 15-17 yıla kadar insan vücudunda yaşayabilir, bağırsak mukozasına yapışır ve larvaları kan akışı ile vücuda yayılabilir ve herhangi bir organa yapışabilir. Larvaların beyne girmesi özellikle tehlikelidir.

Domuzlar ara konakçıdır; çiğ etle sık sık temas kuran insanlar bu parazite yakalanma riski altındadır. Domuz zinciri hem temas yoluyla hem de yeterince ısıl işlem görmemiş et yiyerek enfekte olabilir. Domuz tenyasının tüm larvalarının ette yok edilebilmesi için etin uzun süre pişirilmesi veya 2-3 hafta dondurulması gerekir.

Domuz tenyası

Domuz tenyası ince bağırsağı, karaciğeri, beyni, görme organlarını, kasları vb. Etkileyebilir. Tenya hayati organları etkiliyorsa, o zaman bir kişi felç veya hatta ölüm yaşayabilir.

Domuz tenyasının belirtileri: alerjik reaksiyonların ortaya çıkması, karın ağrısı, bulantı ve kusma, halsizlik, baş dönmesi, baş ağrısı, kilo kaybı, anüste kaşıntı. Solucan bağırsak mukozasını enfekte eder, bu nedenle semptomlar enterite çok benzer.

Tedavi, solucan üzerinde felç edici etkisi olan ve bunun sonucunda bağırsak duvarlarında ve çıkışlarında kalamayan ilaçların alınmasından oluşur. Ancak aynı zamanda, bir kişide anafilaktik şoka neden olabilen çok miktarda toksik madde yayar. Bu nedenle tedavi sadece bir doktor gözetiminde yapılmalıdır.

Ağızdaki parazitler

İnsan ağzındaki parazitler çoğunlukla aşağıdaki türlerle temsil edilebilir:

 • trichomonas;
 • oral amip;
 • Diptera larvaları (oral miyaz).

Klinik tablo aşağıdaki gibi olabilir:

 • alerji;
 • halsizlik, kilo kaybı;
 • ağızdan gelen kötü koku;
 • gırtlakta bir karıştırma hissi;
 • kaşıntı ve terleme;
 • mide bulantısı, güç kaybı.

Ağızda yaşayan solucanlar dişleri tahrip edebilir, mukoza ve dilde pürülan birikintiler oluşturabilir. Tedavi, yalnızca mevcut semptomları ve parazit türlerini dikkate alan bir doktor tarafından reçete edilir. Tedavi için bir ön koşul, hastayla temas halinde olan tüm kişilerin muayenesidir.

Özetleme

Yukarıda, insan vücudunda yaşayabilen en yaygın parazitler bile dikkate alınmadı. Bu mahallenin büyük tehlikesini anlamak önemlidir: Bir insandaki solucanlar çok ciddi sonuçlara neden olabilir ve nihayetinde sahibinin ölümüne neden olabilir. Bu nedenle, parazitleri zamanında teşhis etmek ve onlardan kurtulmak çok önemlidir. Önleyici tedbirlere gelince, bunlar esas olarak hijyen ve yenen etin yüksek kalitede kızartılmasından oluşur.