Parazitler için çareler: helmintiyazis için doğru tedavi

Vücutta parazitlerin varlığı ciddi sağlık sonuçlarına yol açar. Bunlara alerjilerin gelişimi, genel yorgunluk ve bağışıklık savunmasında azalma, hipovitaminoz ve anemi durumu ile sinir sistemi bozuklukları, nevroz, uykusuzluk ve iştahsızlık dahildir. Parazitlere, larvalarına ve yumurtalarına yönelik doğru tedavi ve ayrıca vücutta davetsiz misafirlerin varlığından rahatsız olan metabolik süreçleri eski haline getirecek ilaçların kullanılması, tüm bu belirtileri ortadan kaldırabilir.

Parazitlerden kurtulmak: genel ilkeler

bir doktor bir adam için parazitler için bir ilaç reçete eder

Her şeyden önce, tedavi solucanların ve larvalarının vücudundan tamamen kurtulmayı amaçlar. Vücutta en az bir parazit kalırsa, yeniden enfeksiyona yol açabilir. Burada tek başına ilaçlar vazgeçilmezdir ve bunun nedeni birçok parazitin kirli eller yoluyla bulaşmasıdır. Bu bağlamda, hasta parazitler için bir çare içmiş olsa, ancak aynı zamanda kişisel hijyen kurallarını ihmal etse ve parazit kaynağı (insanlar veya hayvanlar) ile sürekli temas halinde olsa bile, hızlı bir yeniden enfeksiyon oldukça mümkündür .

Bu nedenle, parazitlerin tedavisi iki zorunlu bileşenden oluşur:

  • Onları vücuttan çıkarmak için parazit ilaçlarının kullanılması.
  • Yeniden enfeksiyonun önlenmesi (kişisel hijyen, evin, kişisel eşyaların ve yüzeylerin dezenfeksiyonu, tüm aile bireylerinin, evcil hayvanların tedavisi).

Ek olarak, parazitin vücutta bulunmasından kaynaklanan rahatsızlıklar için genellikle ek tedaviye ihtiyaç vardır.

Parazitlere karşı tedavi

vücuttaki parazitler için bir doktora görünün

Vücutta bulunan parazitlere karşı tedavinin temeli antiparaziter ilaçların kullanılmasıdır. Bu ilaçlar hem yetişkinleri hem de onların yumurtalarını ve larvalarını etkileyebilir. Parazitlere karşı ilaç seçimi, gerekli tüm muayenelerin sonuçlarını aldıktan ve hastanın genel durumunu değerlendirdikten sonra sadece doktor tarafından ele alınmalıdır. Solucanların hem tedavisi hem de önlenmesi için parazit ilaçlarının kendi kendine uygulanması yasaktır ve bu birkaç faktörden kaynaklanmaktadır. İlk olarak, parazitlere karşı tüm ilaçlar özel bir kemoterapötik ajan grubuna aittir, canlı organizmalar üzerinde güçlü bir toksik etkiye sahiptirler. Ve insan vücudu bu konuda bir istisna değildir. Yanlış dozaj veya ilaç seçimi, helminte hiç zarar vermeden karaciğere veya böbreklere zarar verebilir.

İkincisi, doktor, ilacı parazitlere karşı kısa sürede ve izin verilen maksimum ve güvenli dozu kullanarak yaşa ve kiloya göre dozu hesaplar.

Üçüncüsü, analizin sonuçlarına göre, farklı solucan türleri (ve bunların larvaları ve yumurtaları) farklı ilaç türlerinden öldüğünden, bu özel durumda etkili olacak parazitler için bir çare seçilir.

Parazitler için çareler: ilaç sınıflandırması

parazitler için ilaç yazmak

Parazitleri ve larva formlarını etkileyen ilaçlar, yumurtalar, belirli solucan grupları üzerindeki etkiye bağlı olarak birkaç sınıfa ayrılır.

İlk grup, bir nematod sınıfını etkileyen bir parazit ilacıdır. İki alt sınıfa ayrılırlar:

  • Bağırsak nematodlarına karşı aktif olan ilaçlar.
  • Bağırsak dışı nematod türleri üzerinde etkili olan ilaçlar.

İkinci grup, sestod sınıfı üzerinde zararlı etkisi olan ilaçları içerir. Ayrıca iki alt gruba ayrılırlar:

  • Bağırsak parazitlerine etki eden ilaçlar.
  • Bağırsak lümeninin dışındaki sestodların yok edilmesine yol açan ilaçlar.

Üçüncü grup, parazitlere karşı şans eseri etki eden tüm ilaçları içerir. Ayrıca alt kategorilere ayrılırlar:

  • Bağırsak parazitlerine etki eden ilaçlar.
  • Bağırsak lümeninin dışındaki sestodların yok olmasına yol açan ilaçlar.

Geniş bir etki yelpazesine ait dördüncü gruptan ilaçlar tarafından özel bir yer işgal edilir. Bu, böyle bir parazit ilacının bilinen helmintlerin çoğuna karşı etkili olacağı anlamına gelir.

Tamamlayıcı terapi: alerjilerin tedavisi, sağlığın iyileştirilmesi

vücuttaki parazitler için çareler

Antiparaziter tedaviye ek olarak, ilaçlar genellikle hastanın durumunu iyileştirmek, refahı normalleştirmek ve genel bir güçlendirme etkisine sahip olmak için kullanılır. Ek olarak, parazitlerle enfekte olduğunda vücudun güçlü alerjisi nedeniyle, alerjilerin spesifik ajanlarla tedavisi de belirtilir. Alerji, vücuda yabancı parazitlerin nüfuz etmesine ve üremesine yanıt olarak ortaya çıkar, parazitlerin toplu ölümü döneminde kötüleşebilir. Bu nedenle, antihistaminikler bazen helmintiyazis tedavisinin arka planına karşı alerji alevlenmelerinin önlenmesi olarak reçete edilir.

Zehirlenmeyi gidermek için, özellikle belirgin bir alerji varsa, parazitlerin atık ürünlerini ve antijenlerini çıkarın, antelmintik ilaçlar alırken, aynı anda antihistaminik ve sorbent alımı belirtilir. Ayrıca, emici ve antialerjik tedavi, ana ilacı almadan yaklaşık üç gün önce başlar ve ondan sonra en az 5 gün devam eder.

Genellikle, helmintiyazlar, bağırsak mikrobiyal florasının bozulmasına yol açar ve bu nedenle, normal biyosenozu eski haline getirmek için fermente süt ürünleri, bitkisel gıdalar ve önleyici bir probiyotik seyrinin aktif olarak kullanılması önerilir. Tedavi sırasında tahriş edici, ağır yiyecekleri, yoğun yiyecekleri ve aşırı proteini diyetten çıkarmaya değer. En faydalı çorbalar ve hafif sebze güveçleri, tahıllar ve süt ürünleri olacaktır. Toksinleri vücuttan aktif olarak uzaklaştırmak için bol miktarda sıvı tüketmek önemlidir.