Vücudunuzdaki parazitleri evde detoks etmenin en iyi yolları

İnsan vücudundaki parazitler denilince, insanlarda ciddi problemlere neden olan 100 santimetrelik tenyalar hakkında korkutucu hikayeler geliyor. Ancak parazitlerin çoğu çok küçüktür ve bazıları sadece mikroskop altında görülebilir. Çoğu insan küçük parazitlerle enfekte olur. Farklı bilgi kaynakları farklı numaralar aramaktadır, ortalama olarak dünya nüfusunun yüzde 75 ila 85'i çeşitli parazitlere ev sahipliği yapmaktadır.

faydalı ve zararlı insan mikroorganizmaları

Probiyotikler veya bağırsakta yaşayan faydalı bakteriler, insan sağlığı üzerinde muazzam olumlu etkileri olan bakteri türlerinden biridir.

Bu nedenle önde gelen parazitologlar, 6 ayda bir vücudun iç parazitlerden muayene edilip temizlenmesini, ayrıca restoran ve diğer yemek mekanlarının seçiminde dikkatli olunmasını, yemek yemeden önce ve hayvanlarla temastan sonra ellerin yıkanmasını önermektedir.

Vücuttaki parazitler ve bakteriler

İnsan vücudu kelimenin tam anlamıyla yüzlerce maya ve bakteri suşu ile iç içedir. Sindirim sistemi tek başına bir kilogramdan fazla çeşitli bakteri içerir. Normal koşullar altında, bu bakteriler besinlerin uygun şekilde sindirilmesi ve emilmesi için gereklidir.

Probiyotikler veya bağırsakta yaşayan faydalı bakteriler, insan sağlığı üzerinde muazzam olumlu etkileri olan bakteri türlerinden biridir.

Ancak sindirim sistemindeki bu faydalı bakterilerin dengesi bozulduğunda sorunlar başlar. Çoğu zaman, aşağıdaki gibi faktörler:

 1. Yanlış beslenme;
 2. Bazı ilaçların kullanımı;
 3. Stres ve sürekli kaygı;
 4. Enfekte insanlarla ve hayvanlarla temas.

İlginç!Son araştırmalar, çoğu insanın, özellikle kronik hastalığı veya kanseri olanların, en az bir tür parazite ev sahipliği yaptığını göstermiştir.

Parazitler, yalnızca mikroskop altında görülebilen küçük organizmalardan uzun tenyalara (birkaç metre uzunluğa ulaşabilen) kadar değişebilir. Vücuda yiyecek, kaynatılmamış su, hayvanlarla veya diğer enfekte insanlarla temas yoluyla girebilir ve uzun yıllar insan vücudunda yaşayabilirler.

Ne yazık ki, çoğu doktor enfeksiyonun erken evrelerinde parazitlerin varlığını belirleyemez. Ancak o zaman, parazitin kendisi veya hayati aktivitesinin ürünleri görsel olarak belirlenebildiğinde, vücutta belirli bir parazit türünün varlığı hakkında güvenle söyleyebilirler.

İnsanların günlük yaşamlarında yaşadıkları ve yanlışlıkla bunun tamamen normal olduğuna inandıkları birçok parazit istilası belirtisi vardır. Parazitlerin neden olabileceği zarar pratikte sınırsızdır.

Birçok tür o kadar küçüktür ki insan vücudunda kan dolaşımı yoluyla taşınabilirler. İnsan vücudundaki besin maddelerini çalarak geçimlerini sağlarlar. Lupus gibi korkunç bir hastalığın ana nedeni onlar.

Bu nedenle, lupus, parazitlerin vücudunu tamamen temizlemeden tedavi edilemez. Parazitlerin çoğu, dikkatli evde yemek pişirmek ve filtrelenmemiş su içmemekle önlenebilir.

En yaygın parazit türleri

zararlı insan parazitleri

Zararlı parazitler vücut üzerinde zararlı etkiden daha fazlasını yapabilir.

yuvarlak solucanlar

Mide ve bağırsaklara yerleşirler. Enfeksiyon, esas olarak kötü hazırlanmış ve kontamine yiyecekler yoluyla oluşur.

Organik tarım gübresinin parazit yumurtaları ile kontamine olabileceğini unutmayın. Evcil hayvanlara dokunduktan sonra daima ellerinizi yıkayın.

kalp kurtları

Bu çok nadir görülen ve az çalışılmış bir parazittir. Bildirilen birkaç vakada, solucan kalpten ziyade akciğerlerde bulunmuştur.

Bir hayvandan (veya insandan) diğerine geçemezler. Bu parazit sivrisinekler tarafından taşınır.

tenyalar

Alt bağırsakta yaşarlar. Enfeksiyon pişmiş kontamine sığır eti, balık veya domuz eti yoluyla oluşur. Et pişirdikten sonra daima eldiven kullanın ve ellerinizi iyice yıkayın.

kıl kurdu

Gastrointestinal sistemin içine ve akciğerlere yerleşirler. Bu küçük beyaz solucanlar, anüsün çevresine yumurta bırakmak için geceleri anüsün büzgen kasından dışarı çıkar.

Kıl kurdu yumurtaları çok küçük ve bir kişinin onları havadaki tozla birlikte soluyabileceği kadar hafiftir. Böylece akciğerlere girerler.

nematodlar

Enfeksiyon, kontamine içme suyu yoluyla mümkündür veya açık yaralar olmasa bile doğrudan çıplak ayak tabanlarından vücuda girebilirler. solucanların kendileri çok mikroskobik boyuttadır.

Açık havada yürürken daima ayakkabı giyin. Bu solucanlar vücutta birkaç yıl yaşayabilir ve yumurtaları kuluçkaya yatarak 10 yıla kadar canlı kalabilir.

Parazit istilasının belirtileri

vücutta parazitler ile karın ağrısı

Vücudunuzda çok fazla parazit varsa, sıklıkla karın ağrısı fark edeceksiniz.

Vücutta varsa rahatsız edici sendromların listesi ayrıca şunları içerir:

 1. Tekrarlayan ishal veya kabızlık;
 2. Genellikle kusmanın eşlik ettiği kronik, açıklanamayan mide bulantısı
 3. Yorgunluk ve halsizlik;
 4. bağırsak krampları;
 5. Açıklanamayan baş dönmesi;
 6. Güçlü kötü kokulu gazlar;
 7. dispepsi;
 8. Karın şişkinliği;
 9. Çoklu gıda alerjileri;
 10. İştah kaybı;
 11. Özellikle geceleri anüs çevresinde kaşıntı;
 12. Uykusuzluk hastalığı;
 13. Sağlıklı bir kiloyu korumada zorluk
 14. Genellikle döküntü ile birlikte ayak tabanlarında kaşıntı;
 15. Kan izleri olan öksürük;
 16. Anemi;
 17. Yüzün göz çevresinde şişmesi (yuvarlak solucanlar için yaygın bir semptom);
 18. Nefes darlığı ve öksürük, ardından kusma, karın ağrısı ve şişkinlik;
 19. Kafa derisinde kaşıntı veya karıncalanma hissi.

Parazitlerin vücudunu temizlemek oldukça kolaydır. Tezgahta birçok ilaç bulunur, ancak evde temizlik yapmak sert yan etkilerden kaçınmaya yardımcı olabilir. Malzemelerin çoğu zaten kilerde olabilir veya sağlıklı gıda mağazalarından satın alınabilir.

Evde parazitlerden vücudun tedavisi ve temizliği

parazitlerin vücudunu temizlemek için halk ilaçları

Vücudun iç parazitlerden temizlenmesi esas olarak evde parazit için zehirli olduğu ortaya çıkan çeşitli gıda katkı maddelerinin hazırlanmasıyla ilişkilidir.

Katılan doktor parazitlerin varlığından şüphelenirse, onlarla savaşmak için farmasötik ilaçlar yazacaktır. Bu tür ilaçlar yalnızca parazitler için (ölümlerine neden olan) değil, aynı zamanda insan vücudunun kendisi üzerinde de olumsuz bir etkiye sahiptir.

Bu nedenle, lenf düğümlerinin şişmesi, el ve ayakların şişmesi, görme sorunları, koordinasyon eksikliği, kasılmalar ve ishal bu tür tedavinin değişmez yoldaşlarıdır.

Unutma!Vücudun zehirlenmesini en aza indirmek için evde parazit temizleme prosedüründen geçebilirsiniz.

Vücudun iç parazitlerden temizlenmesi, esas olarak, parazit için zehirli olduğu, onu öldürdüğü veya insan vücudundan dışarı attığı ortaya çıkan çeşitli gıda katkı maddelerinin evde hazırlanmasıyla ilişkilidir.

Aşağıda parazitler için tehlikeli bu tür maddeleri alabileceğiniz faydalı bitkilerin bir listesi bulunmaktadır:

 1. Siyah ceviz kabuğu;
 2. Pelin;
 3. Karanfil;
 4. Kabak çekirdeği veya kabak çekirdeği yağı;
 5. Niim (Azadirakhta);
 6. Sarımsak;
 7. >Kizelgur;
 8. Nane tohumları.

Bunların hepsi doğal bitkiler olduğundan insanlar için tehlikeli değildir, hamileler ve hamile kalmayı planlayanlar tarafından alınmamalıdır. Bu bitkinin kontraseptif özellikleri olduğundan.

İnsan parazitlerine karşı mücadelede en etkili bitkiler hakkında ayrı ayrı konuşalım.

Kizelgur

parazit giderme için diyatomlu toprak

Yedi gün boyunca günde bir yemek kaşığı diyatomlu toprak bir yetişkin için etkili bir yöntemdir.

Diyatomlu toprak, muhtemelen evde iç parazitleri temizlemek için en iyi doğal çözümdür. İnsanlara ve evcil hayvanlara zarar vermeyen doğal bir pestisittir.

Parazitlerin dehidrasyonu, onlardan kurtulmanın en kolay ve en etkili yollarından biridir. Yedi gün boyunca günde bir yemek kaşığı diyatomlu toprak bir yetişkin için etkili bir yöntemdir.

Çocuklar için gerekli dozu hesaplamak için, çocuğun vücut ağırlığının göstergelerine değil, boyuna güvenmeniz gerekir. Böylece boyu 120 cm'yi geçmeyen bir çocuk iki çay kaşığı, boyu 60 cm'ye kadar olan bir çocuk ise 1 çay kaşığı almalıdır.

Diyatomlu toprak endüstriyel olarak da kullanılır, bu nedenle bu ürünü ararken dikkatli olun ve gıda sınıfı diyatomlu toprak satın aldığınızdan emin olun. Kizelgur ağır metaller içerir, ancak aynı zamanda vücutta biriken ağır metalleri güvenli bir şekilde uzaklaştıran selenyum içerir.

Doktorlar, diyatomlu toprak tedavisini durdurduktan sonra bir hafta boyunca selenyum takviyesi almayı önermektedir. Bu, ağır metallerin tamamen nötralize edilmesini sağlayacaktır.

Diyatomlu toprak ile tedavi ederken, kendi vücudunuzun dehidrasyonunu önlemek için bol miktarda su kullanmanız gerekir.

faydalı bitkiler

parazitlerden siyah ceviz

Kara ceviz kabuğunun yanı sıra acı pelin içinde bulunan maddelerin yetişkin solucanları, karanfilde bulunan maddelerin ise parazitlerin yumurtalarını öldürdüğü bilinmektedir.

Bazı insanlar, sonuçları en üst düzeye çıkarmak için evde parazitleri temizlemek için bu bitkilerin üçünü de kullanır.

Tıbbi karışımın tarifi aşağıdaki gibidir: - 250 mg. pelin - 250 mg siyah ceviz kabuğu - 1/2 çay kaşığı karanfil. 14 gün boyunca günde 1 kez ağızdan alın.

Siyah ceviz, kalın bağırsakta yaşayan parazitlerle mücadele için en uygun bileşen olarak kabul edilir. Siyah ceviz kabuğu, antiseptik ve antiparaziter özelliklere sahip iyot içerir.

Bir diğer siyah ceviz kabuğu tarifi ise 1/2 su bardağı siyah ceviz kabuğunu 1 bardak suda bir saat bekletmektir. Süzün ve 10-15 damla su ekleyin.

İyileştirici özellikleri korumak için yeşil kabukları değil, siyah, olgun olanları kullanmanız gerekir, çünküöyle bir kabuk içindedir ki, en yüksek iyot, krom ve ayrıca B15 vitamini ve manganez konsantrasyonu.

kabak çekirdeği

parazitler için kabak çekirdeği

Kabak çekirdeği, doktorlar ve bilim adamları, parazitleri zamanla felç ederek solucanların bağırsak duvarlarına yapışmalarını kaybetmelerine ve vücudu terk etmelerine neden olduğunu açıklıyor.

Kabak çekirdeği, ev yapımı ilaçlara başka bir sağlıklı alternatiftir. Tedavisi çok basittir, parazitleri vücuttan temizlemek için her gün çiğ tohumları çiğnemeniz yeterlidir.

Kabak çekirdeği, doktorlar ve bilim adamları, parazitleri zamanla felç ederek solucanların bağırsak duvarlarına yapışmalarını kaybetmelerine ve vücudu terk etmelerine neden olduğunu açıklıyor.

her yerde sarımsak

parazitler için sarımsak

Evde parazitlerin vücutlarını sarımsak karanfilleri ile temizlemek minimum yatırım ve zaman gerektirir.

Sarımsak ayrıca antibakteriyel özelliklere sahiptir. Ve vücudu bir diş sarımsak yardımıyla evde parazitlerden temizlemek minimum yatırım ve zaman gerektirir.

Aşağıdaki sarımsak tarifini yapmak kolaydır: Bir diş sarımsağı ezin, 200 ml su ve bir çay kaşığı bal ekleyin. Malzemeleri birlikte karıştırın ve en iyi sonucu almak için günde bir veya iki kez için.

Bu bileşenler, kalın bağırsakta normalleştirici bir etkiye sahiptir ve ayrıca sindirim sistemindeki birçok enfeksiyon türünün tedavisine yardımcı olur.

Bilmek önemlidir!Sarımsak, temizlendikten ve ezildikten sonra 15 dakika içinde maksimum iyileştirici özelliklere sahiptir.

Nane tohumları başka bir iyi seçenektir. Bunlar herhangi bir bahçe mağazasından satın alınabilir. Tıbbi özelliklerine ek olarak, nane ağızda taze bir his sağlar ve parazitler öldürüldükten sonra sindirim rahatsızlıklarını en aza indirir.

Mentol, nane tohumlarının ana bileşenidir ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Nane tohumları ayrıca parazitleri yok etmeye yardımcı olmak için bağırsakları uyarır.

parazitler için nane

Nane, ağızda taze bir his sağlar ve parazitler öldürüldükten sonra sindirim rahatsızlığını en aza indirir.

Parazitler öldüğünde, insan vücuduna toksin salıyorlar. İnsan bağırsağında parazitleşen bazı solucanlar, toksik maddelerin etkisinden kaçmak için bağırsakların daha derinlerine iner ve bu da şiddetli kasılmalara neden olabilir. Parazit öldüğünde bile insan vücudu parazitin vücudundan kurtulmanın bir yolunu arar.

Tüm bu süreç, bir kişinin vücudu temizlemeden önce hissettiğinden daha kötü hissetmesine neden olabilir. Korkmayın, bu sadece geçici bir etki ve evde temizliğin işe yaradığını kanıtlıyor.

Bu durum, ölmekte olan parazitler tarafından salınan toksinlerin bir sonucu olarak insanlar daha da hastalandığında, Herxheimer reaksiyonu olarak bilinir. Yorgunluk ve kararsızlık görünümü, tüm vücudun hafif zayıflığı mümkündür.

Vücudunuz parazitlerle savaşırken bağışıklık sisteminizin güçlü kalmasına yardımcı olmak için temizlik boyunca sağlıklı yiyecekler yiyin. Temizlendikten sonra bir kişi daha iyi hissetmeye başlar, daha fazla enerjiye sahiptir ve çeşitli hastalıklar daha az görülür.

evcil hayvanlar

insan vücudunu ve evcil hayvanları parazitlerden nasıl temizlerim

Bir köpek veya kedi için evde parazitlerin vücudunu temizlemek, bir veteriner kliniğinden daha ağrısız olacaktır.

Bir kedi veya köpek, çoğunlukla çeşitli insan parazitlerinin taşıyıcısıdır. Bu nedenle, evcil hayvanların solucanlarını düzenli olarak temizlemek gerekir.

Bir köpek veya kedi için vücudu parazitlerden evde temizlemek, yabancıların hayvana dokunduğu, stres yaşadığı, korkabileceği ve hem doktoru hem de sahibinin kendisini ısırabileceği veya çizebileceği bir veteriner kliniğinden daha ağrısız olacaktır.

En iyi diyatomlu toprak ve kabak çekirdeği yağı ile tedavi edilir. Evcil hayvanları, belirli bir hayvan üzerindeki etkilerini araştırmadan siyah ceviz kabuğu, pelin ve diğer bitkilerle beslemeyin. Örneğin soğan köpekler için çok tehlikelidir ve bir hayvanı bile öldürebilir.

Zaman zaman, her kişi parazitler için test edilmelidir, böylece gerekirse tedaviye başlayın ve vücut için üzücü sonuçlara başlamaz.

Kendine iyi bak ve sağlıklı ol!