İnsan derisinin altında yaşayan parazitler

insanlarda deri altı parazit

Yalnızca konağın gövdesinde bulunabilen bir dizi protozoa vardır. Çoğu için ana taşıyıcı insandır. Ve insan vücuduna nüfuz eden bu canlılar her yerde yaşayabilir, ancak deri altı parazitler en yaygın olarak kabul edilir. Komplikasyonların gelişimi de dahil olmak üzere en nahoş anları veren onlardır ve bu nedenle, enfeksiyonun ilk belirtilerinde bir doktora danışmanız gerekir.

Deri altında yaşayan parazit türleri

Bir kişi olan en basit, ana taşıyıcı iki ana gruba ayrılır:

 1. cilt
 2. Deri altı.

Birincisi, bitler, pireler, tahtakuruları gibi böcekleri içerir. Bir insanın saçında ve derisinde yaşarlar, kanıyla beslenirler ve çeşitli tehlikeli hastalıkları taşıyabilirler. Ancak yine de deri parazitleri deri altı parazitlerden daha az tehlikeli olarak kabul edilir. İnsan derisinde yaşayan ikincisi, sadece hücreleriyle beslenmekle kalmaz, aynı zamanda yavrularını da içinde ürer. Bu nedenle insanlarda deri parazitleriyle baş etmek deri parazitleriyle uğraşmaktan çok daha zordur.

İnsan derisinin altında birçok protozoa ve helmint yaşar, bu da çeşitli hastalıkların gelişmesine yol açabilir, örneğin:

 • filaryaz
 • Drakunkuliasis
 • şistozomiyaz
 • ankilostomiyazis
 • sistiserkoz
 • Uyuz.

Ve bununla ilgili en tatsız şey, bu tür hastalıkların semptomları genellikle normal bir alerjik reaksiyona benzediğinden, doğru bir teşhis koymanın genellikle çok zor olmasıdır. Sonuç olarak, dermatozların tedavisi çok uzun zaman alır.

Bir kişinin hangi deri altı parazitlerine sahip olabileceği ve kendini nasıl gösterdiği hakkında bir fikriniz olması için, yukarıdakilerin her biriyle enfeksiyon belirtilerini göz önünde bulundurun.

filaryaz

Bu tür ülkemizde yaşamıyor, ancak Afrika, Güney Amerika ve Asya'yı ziyaret ederken kolayca enfekte oluyorlar. Enfeksiyon, bir kişi sivrisinek gibi kan emici bir böcek tarafından ısırıldığında meydana gelir. Kuluçka süresine gelince, bu tip dermatozlarda 7 yıla ulaşabilir.

deri altı parazitlerin bir belirtisi olarak ürtiker

Bu paraziter cilt hastalığının ilk belirtileri genellikle hafif ateş ve kurdeşendir ve genellikle göz ardı edilir.

Ve sadece birkaç yıl sonra ciltte görünmeye başlar:

 • ülserler
 • siğiller
 • nodüller
 • papüller.

Zamanla, egzama gelişebilir. Bazı durumlarda, hastanın filaryaza yakalandığı sonucuna varmamızı sağlayan hafif bir halsizlik, baş ağrısı, ateş eşlik edebilir. Bu hastalığa ipliksi nematodlar neden olur.

Ancak zamanında önlem alınmazsa, paraziter cilt hastalıkları artroz ve görme sorunları şeklinde komplikasyonlara yol açabilir.

Sivrisinek kovucuların kullanılması enfeksiyondan kaçınmaya yardımcı olacaktır. Cildin açık bölgelerini onunla tedavi ederek ve böylece kendinizi kan emici böceklerin ısırıklarından koruyarak, kendinizi filaryaz enfeksiyonundan koruyacaksınız.

Drakunkuliasis

Bu hastalığa yuvarlak deri altı helmintleri - gine solucanları neden olur. İnsan derisinin altında yaşayan bu parazitlerin yetişkinleri bir metreden fazla uzunluğa ulaşabilir. Bu türün bir özelliği, sadece bir kişinin onlar için değil, evcil hayvanlar için de taşıyıcı olarak hizmet edebilmesidir: kediler, köpekler. Bu parazitler en çok Orta Asya'da bulunur.

deri altı solucan parazit gine solucanı

Gine kurdu larvaları insan vücuduna ham, arıtılmamış su yiyerek girer. 2 hafta sonra taşıyıcının gövdesinde yolculuklarına başlarlar ve 1. 5 ay sonra deri altı bölgelere nüfuz ederler. Larva ancak bir yıl sonra bir yetişkine dönüşecektir.

Rishta ile enfeksiyon belirtilerinin başka bir hastalıkla karıştırılması zordur. Başlangıçta, bacaklar bölgesinde ciltte küçük bir dantele benzeyen uzun bir şişmiş alan belirir. Daha sonra, içinde helmintin yumurtaları olan bir kabarcık oluşur. Ve su içeri girdiğinde patlayarak yeni larvaların çevreye girmesini mümkün kılar.

Hastalığın tedavisine zamanında başlamazsanız, komplikasyonlar şu şekilde ortaya çıkar:

 • Eklem iltihabı
 • Kangren
 • Deride oluşan apselerin neden olduğu sepsis.

Bu insan derisi parazitine karşı mücadeleye gelince, cilt dokularından uzaklaştırılmasından ibarettir. Ayrıca, hastanın vücudunda büyük bir birey parazitlenirse bu süreç birkaç gün sürebilir. Tek şart solucanı kırmamaktır.

Drakunculiasis ile enfeksiyondan kaçınmak için sadece dezenfekte edilmiş su içmeli ve açık suda yüzmeyin.

şistozomiyaz

Bu hastalığa da helmintler neden olur. Asya ve Afrika'nın sularında yaşarlar, bu nedenle sularda yüzmek sizi enfeksiyon kapma riskine sokar. Bu tür helmintler sadece insan derisinde değil aynı zamanda genitoüriner organlarda da parazitlenir. Gelişimin ilk aşamasında, hastalık döküntüler, kaşıntı, dermatit ile kendini gösterir. Gelecekte, böbrek hasarı belirtileri ortaya çıkar ve karaciğer artabilir.

Bu hastalık antimon bazlı ilaçlarla tedavi edilir. Ancak basit kurallara uyarak enfeksiyondan kaçınmak daha iyidir: durgun suda banyo yapmayı reddedin ve sadece kaynamış su kullanın.

ankilostomiyazis

Bu parazitler ayak tabanlarındaki çatlaklardan veya vücudun diğer bölgelerindeki yaralardan cilt altına girerler. Ancak çoğu zaman hala alt uzuvları etkilerler ve vücutta göç etmeden orada kalırlar.

Ankilostomidoz aşağıdaki semptomlarla ifade edilir:

 • parazitin bulunduğu yerde şiddetli kaşıntı;
 • ciltte değişiklik;
 • anemi görünümü.

Enfeksiyonla ilgili en tatsız şey, bu hastalığın tedavisinin oldukça zor olması ve her zaman olumlu bir sonuca ulaşmanın mümkün olmamasıdır.

sistiserkoz

Tenyaların larvaları da insan derisinin altında parazitlenebilir. Bu parazitlerin insan vücudundaki ana yaşam alanları, helmint bulaşmış yiyecek veya su ile nüfuz ettikleri iç organlardır. Ancak yine de, cilt altında gelişme vakaları nadir değildir ve orada yıllarca yaşayabilirler.

Sistiserkoz enfeksiyonunun belirtileri, parazitin girdiği yerde şişlik ve neoplazmalardır. Zamanla kalınlaşırlar. Nadir durumlarda, enfeksiyona kurdeşen eşlik edebilir.

deri altı parazitin habitatındaki neoplazmalar

Onlardan kurtulmanın tek yolu, komplekse cerrahi müdahale ve antiparaziter ilaçlar almaktır.

Uyuz

Bugün bu hastalık oldukça nadirdir, ancak kelimenin tam anlamıyla 50 yıl önce parazitlerin neden olduğu hastalıklar arasında en yaygın olanlardan biriydi. Görünüşü, mikroskobik boyutta bir uyuz akarı olan bir kişinin derisinin altına nüfuz etmesinden kaynaklanır. Ayrıca, epitelden beslendiği ve içine yumurta bıraktığı derinin derin katmanlarına yerleşmeyi tercih eder.

Bir yetişkinin yaşam döngüsü iki aydan fazla değildir. Ancak bu süre zarfında dişi bir düzineden fazla yumurta bırakmayı başarır. Çoğu zaman, kene elleri, kıvrımları, koltuk altlarını, ayak tabanlarını etkiler. Ancak meme bezlerinde ve cinsel organlarda da bulunabilir.

deri altı kene ile eldeki uyuz

Bu parazitle enfeksiyon, açıkça görülebilen pasajlar, kaşınma yerlerinde kabuklar, kızarıklıklar, geceleri yoğunlaşan kaşıntı gibi bariz belirtilerle belirlenen uyuz gelişimine yol açar. Zamansız tedavi ile uyuz, sonbahar dönemlerinde kötüleşen dermatit ve egzama gelişimine yol açabilir.

Böyle bir hastalık, sülfürik merhem veya hidroklorik asit çözeltisi ve sülfürik sabun kullanımı ile tedavi edilir. Geniş lezyonlar için antibiyotikler reçete edilebilir. Fakat tekrar bulaşmaması için hastanın çarşaf ve kıyafetlerini kaynatıp her iki tarafını da sıcak ütü ile ütülemek gerekir. Bu nedenle, kişisel hijyeni gözlemlemek ve enfekte olanlarla temastan kaçınmak daha kolaydır - bu, hastalanmamaya yardımcı olacaktır.

Deri altı parazitlerin tanımlanması ve teşhisi

Çoğu zaman, bir kişinin enfekte olup olmadığını görsel olarak belirleyebilirsiniz. Bununla birlikte, her durumda, hastaya lezyonun yerini ve parazit sayısını daha doğru bir şekilde belirlemeye yardımcı olacak bir muayene verilecektir.

Paraziter cilt hastalıkları teşhis edilir:

 • Mukoza zarından kazıma ve leke alınması;
 • İçinde antikorların varlığı için bir kan testi.

Ve ancak tüm sonuçları aldıktan sonra, doktor tedavi rejimini belirleyebilir ve paraziti yok edebilecek ilaçları reçete edebilir.

Tedavi yöntemleri hastalığın türüne bağlıdır. Bazı durumlarda ameliyat bile gerekebilir. Ancak çoğu zaman çeşitli ilaçların kullanımı ile geçmek mümkündür.

Hastalık önleme

Bazı helmint türlerinin insan vücudundan uzaklaştırılması birkaç yıl sürebileceğinden, paraziter cilt hastalıklarını önlemek daha kolaydır. Bunu yapmak için çiğ su, az pişmiş et ürünleri içmekten ve enfekte kişilerle yakın temastan kaçının.