İnsanlardaki en basit helmintler (solucanlar)

Günümüzde çok sayıda protozoa ve helmint türünün neden olduğu hastalıklar yaygındır. Bu tür rahatsızlıkların tehlikesi, yalnızca insanlarda protozoa ve solucanların yol açtığı vücuttaki komplikasyonlar ve işlev bozuklukları ile değil, aynı zamanda semptomların parazitik olmayan çeşitli rahatsızlıklarla benzerliği nedeniyle hastalığı teşhis etmenin karmaşıklığı ile de açıklanır.

Helmintler ve protozoa neden olur:

 • gastrointestinal sistem arızaları (kabızlık, ishal, kusma);
 • cilt alerjik reaksiyonları;
 • vücudun genel zehirlenmesi;
 • kas ve eklem ağrısı;
 • dehidrasyon.

Teşhis hatasından ve en iyi ihtimalle basitçe etkisiz olacak ve en kötü ihtimalle komplikasyonlara neden olabilecek yetersiz bir tedavi sürecinin atanmasından kaçınmak için, helmintlerin tipini ve enfeksiyon derecesini doğru bir şekilde belirlemek gerekir. vücudun onlarla birlikte.

Protozoan helmintlerle enfeksiyon yolları

tek hücreli insan parazitleri

Tüm solucanlar vücuda dışarıdan girer. Aynısı en basit helmintler için de geçerlidir. Çevrede, toprakta, su kütlelerinde yaşarlar. Yıkanmamış ellere ek olarak, kalitesiz ürünler yiyerek, bir taşıyıcı ile temas yoluyla evde onlarla enfekte olabilirsiniz.

Herhangi bir enfeksiyonun ana mekanizması çoğunlukla oral dışkıdır, yani bir kişi solucanın yumurtalarını yiyecek, su ile birlikte yutar, daha az sıklıkla enfekte böcekler tarafından ısırıldığında bazı helmintik istilalar meydana gelir.

İnsanlarda yaşayan en basit solucanlar, tek hücreli organizmalar sınıfına aittir. Enfeksiyona protozooz denir. İstilanın tipine ve derecesine bağlı olarak hastalığın seyri şiddetli olabilir, hatta hastanın ölümüne neden olabilir.

Hangi helmintlere protozoa denir?

En basit helmintler, sabit bir formda (siliatlar ve flagellatlar) bir gövdeye ve değişken bir amipin parlak bir temsilcisine sahip olabilir. Boyutları çok küçüktür ve 4-5 mikrometre ile 1-3 milimetre arasında değişir. Genellikle bu mikroorganizmaların hücresinin birkaç çekirdeği vardır. Psödopodia, kirpikler ve kamçı hareket organları olarak hareket eder. Türe bağlı olarak üreme süreci, ikiye bölünerek veya karmaşık bir cinsel yöntemle gerçekleşir.

Kendilerini olumsuz dış koşullardan korumak ve daha fazla yayılmak için, en basit helmintler, koruyucu bir zarla kaplı hücreler olan kistlere dönüşebilir. Bu, uygun bir ortama girerlerse, hareketsiz bir kistten aktif bir duruma dönüşmelerini sağlar.

Taşıyıcının vücudunun içinde parazitlenen en basit helmintleri bile fark etmediği sık durumlar vardır. Diğer durumlarda, istila konağın ölümüne yol açar. Örneğin, Afrika'daki bazı antilop türleri, tripanosomatidlerin kalıcı "ustalarıdır". Ve bu helmintleri taşıyan çeçe sineğinin insan ısırığı onları enfekte edebilir ve yaşamı tehdit ettiği bilinen uyku hastalığına neden olabilir.

En çok çalışılan protozoon helmintleri

Flagellat sınıfına ait insan vücudundaki parazitler:

tek hücreli parazit giardia
 1. Giardia, genellikle omurgalıların (insan ve hayvan) bağırsaklarında, safra kanallarında, karaciğerinde yaşayan bir parazittir. Yiyecek, su ve diğer faktörler yoluyla bulaşabilirler. Bu protozoa grubu, giardiasis gibi bir hastalığın nedenidir - gastrointestinal sistemin fonksiyonel bir bozukluğu, yani ince bağırsak. Giardia ile enfekte olan birçok hasta herhangi bir belirgin semptom yaşamaz.
 2. Leishmania, sivrisinekler tarafından taşınan en basit helmintlerdir. Böcekler tarafından ısırıldıktan sonra, bir kişinin leishmaniasis alma olasılığı daha yüksektir. Hastalığın belirtileri deriye, mukoza zarlarına ve bazı iç organlara verilen hasardır, sıklıkla ateş ve kansızlık hastalığın belirtileri haline gelir.
 3. Tripanosomatidler, böcekler tarafından bulaşan protozoalardır. Enfekte olduklarında, tripanozomiyaz hastalığına neden olurlar. Bu hastalığın uzun bir seyri var. Tripanosomatidlerin tipine bağlı olarak çeşitli sistem ve organlar etkilenir.
 4. Amip dizanteri bağırsakları parazitleştirir. İstila, 4 nükleer kist şeklinde gerçekleştirilir. Dizanterik amip hemen hemen her yerde bulunmasına rağmen, en sık enfeksiyon vakaları tropikal ülkelerde kaydedilmiştir. Amip, insanlarda amoebiasis gibi bulaşıcı bir protozoal hastalığın nedenidir. Hastalığın klinik tablosu, nüksler ve alevlenmelerle karakterize ülseratif kolittir. Ayrıca bağırsak dışı bir amebiasis formu vakaları da vardır - bu protozoon helmintleri bağırsaklardan diğer organlara ve hatta cilde geçer. Hastalığın son formuna cildin amebiyazisi denir - kalçalarda ve perinede belirgin ülseratif-nekrotik belirtiler vardır.
 5. Trikomonas, trikomoniyazise neden olur. Şu anda, Trichomonas'ın birkaç alt türü incelenmiştir. Parazitlik alanı kalın bağırsak ve helmint olan bağırsak, bağırsaklara fazla zarar vermez. Genitoüriner Trichomonas'ın parazitlik alanı, adından da anlaşılacağı gibi - genitoüriner sistem. Enfeksiyon cinsel yolla gerçekleştirilir. Protozoanın bu alt türü, trichomoniasis gibi bir hastalığın nedenidir. Bu bulaşıcı hastalık, genitoüriner sistemdeki iltihaplanma ile kendini gösterir. Oral Trichomonas ağız boşluğunda parazitlenir, insanlar için tehlike oluşturmaz.

Protozoanın sporofit türleri, sıtma plazmodium ve koksidia ile temsil edilir:

 1. Sivrisinekler tarafından bulaşan ve sıtmaya neden olan sıtma Plasmodium, en basit mikroorganizmadır. Kanda parazitlenir. Bu parazitle enfekte olan sıtma, aşağıdaki semptomlarla kendini gösterir: hipokromik anemi, ateş nöbetleri, karaciğer ve dalak gibi organların büyümesi.
 2. Coccidia, birçok hayvanın bağırsak epitel dokusunda yaşayan protozoalardır. Bir dizi koksidia türü, koksidiyoz gibi bir hastalığın etken maddeleridir. İnsanlarda bu hastalık hafif bir zehirlenme ve gastroenterit veya enterit fenomeni ile ortaya çıkar.

Siliatlar: balantidia. Kalın bağırsakta yaşayan protozoanın bu ayrılması, infüzör dizanteri (balantidiasis) gibi bir hastalığın nedenidir.

Protozoan helmintlerin teşhis ve tedavisi

Çok sık olarak, vücutta helmintlerin varlığı semptomsuz ortaya çıktığında, hastalık uzun süre teşhis edilmez. İstiladan spesifik semptomlarla şüphelenilebilir ve ancak çeşitli organ ve sistemlerden delinerek elde edilen dışkı, idrar, kan, sıvıların laboratuvar testleri yardımıyla tespit edilebilir.

Tıbbi uygulamada, protozoon istilasının tedavisi için genel ilkeler vardır:

 • antiparaziter ilaçlar;
 • steroidal olmayan antienflamatuar ilaçlar;
 • detoksifikasyon için ilaçlar;
 • sekonder bir bakteriyel enfeksiyonun tezahürü ile, dar hedefli antibiyotikler.

Protozoan helmint tipine ve istila derecesine bağlı olarak bir doktor tarafından özel tedavi verilir.