İnsanlarda helmintiyazis - solucanların belirtileri ve tedavisi, tanı

Sağlığın bozulması sadece vücuda giren enfeksiyonlardan görülmez.

Parazitler ve solucanlar ayrıca halsizlik, halsizlik ve bozulma durumuna neden olabilir. İnsanların genellikle normal bir inflamatuar sürecin tezahürü için aldıkları sonuçların çoğuna yol açabilirler.

helmintiyazis nedir? Ve insan vücudunda ne gibi belirtiler gösteriyor?

Cevaplar oldukça basit.

Helmintler parazitik, yuvarlak ve tenyaların yanı sıra yuvarlak solucanlar, kıl kurtları, sığır tenyaları, tenyalar ve diğerleri gibi parlak temsilcileridir. Elbette birçoğu onlarla çocuklukta veya zaten yetişkinlikte karşılaştı.

Helmintiasis gibi ilgili adı alan hastalık, helmintlerin vücuttaki etkisinin ve aktivitesinin sonucudur.

Solucanlar ile enfeksiyon

insan bağırsağında parazitler

Parazitler, hem gereksiz yere temizlenen hem de sağlığına takıntılı olmayan bir kişinin vücuduna çeşitli şekillerde nüfuz edebilir. Onlardan yeterince var.

Sağlıklı bir vücutta helmintlerin nasıl göründüğünü düşünün:

 • normal el sıkışma. Bir parazit için yeni bir konakçıya ulaşmanın en kolay yolu. Epidermisin üst katmanlarından önce cilde, sonra kana girerler. Bu bulaşma yöntemi, evsiz sokak hayvanlarıyla temas halindeyken ve diğer insanların eşyalarına dokunulduğunda da işe yarar. Sağlıklı bir insanın iyi kan dolaşımı sayesinde, hedefe ulaşmaları ve kendilerini gelecekteki yaşam alanlarının seçilen yerinde bulmaları zor değildir;
 • su aracılığıyla. Birçok helmint, tatlı ve hatta deniz suyunda larva olarak mükemmel bir şekilde korunur. Köy kuyularını ve su borularını unutmayınız. Aşırı hassas değiller. Yüzme havuzlarını, hamamları ve saunaları ziyaret ederken de dikkatli olunmalıdır. Belki de kötü işlenmişlerdir;
 • ıslak toprak ve kum. Birçok solucan türünün yumurtaları dışkı ile dışarı çıkar ve bu yüzeylere düşer. Banliyö banliyölerinde ve hatta çocukların kum havuzunda bile enfekte olmak kolaydır;
 • düşük kaliteli ürünler. Bunlar genellikle deniz ürünleri, meyve ve sebzeler, yumurta ve süt, süzme peynir;
 • halkın toplu kalabalık olduğu yerler. Süpermarketler, mağazalar, eczaneler ve hastaneler. Her gün birçok insanın kapı kollarına, raflara, paketlenmiş ürünlere ve tırabzanlara sahip olduğu yer burasıdır. Ve hepsinin sağlıklı olduğu gerçeği değil. Yağmurlu ve nemli dönemlerde bu odalara giren kirleri unutmayınız;
 • Yaz ve sonbahar mevsimlerinde böcekler bir tehlikedir. Sivrisinekler ve sinekler, patileriyle bile küçük mikroskobik yumurtalar taşıyabilirler.

Yetişkinlerde ve çocuklarda helmint istilasının ortaya çıktığı bu listeye, kişisel hijyenin temel alışılmış kurallarına uyulmaması da eklenebilir.

Hangi helmintler enfekte olabilir

insan parazit türleri

Çok sayıda parazit temsilcisi var. Ve hepsi vücuda farklı şekillerde girer, içeri göç eder ve belirli organları etkiler. Bazıları tek bir host seçer, bazıları ise tüm yaşam döngüsünü farklı taşıyıcılarla geçirir.

İnsanlar vücutlarında birkaç ana izole parazit gözlemleyebilir:

 1. en yaygın yuvarlak solucanlar nematodlardır. Küçük beyazımsı bireyler. 40 mm'ye ulaşın. Yuvarlak kurtları, kıl kurdu, kırbaç kurdu ve tropikal gine kurdunu herkes bilir. Bağırsaklarda yaşarlar, yumurtalar anüse serilir, genellikle dışkı ile atılır. Nematodlar ile helmint istilasını belirlemek çok basittir ve analiz gerektirmez;
 2. parazit tenyalar daha büyük ve daha tehlikelidir. 10 metreye ulaşarak göç eder ve neredeyse tüm hayati organ ve sistemlere girerler. Parazitin solunum sistemi yoluyla hareketinden sonra boğulma vakaları olmuştur. Sığır tenyası, tenya ile kendini gösterir;
 3. trematodlar, parazitler. Habitat için iddiasızdırlar, bu nedenle hem topraktan hem de sudan vücuda nüfuz ederler. İnsan vücudunda dolaşırlar ve sebum altında kolayca görülebilirler. Bu esas olarak gözlerin ve göz kapaklarının alanıdır. Sadece bağırsak mikroflorasını değil, diğer organların dokularını da yok ederler. Toksik etkiler vücudun tükenmesine yol açar.

Elbette, bir insanda hangi helmintin olduğunu bağımsız olarak belirlemek imkansızdır. Sadece solucanlar için test yöntemi ve tam bir inceleme, türü ve sonraki tedaviyi belirler ve iyileşme durumunda profilaksi verilir.

Vücuttaki parazitlerin belirtileri

Helmintler vücuda girmişse, onları enfeksiyon belirtileriyle hemen tanımlayamazsınız. Bazıları ancak belirli bir süre sonra ortaya çıkar.

Ancak bir yetişkindeki tüm solucan belirtileri oldukça ciddidir ve ilk bakışta sebepsiz yere ilerler:

 • inflamatuar süreç seviyesine sıcaklıkta keskin bir artış. Tipik olarak 37. 6°C ila 38°C;
 • mide bulantısı, kusma tezahürü;
 • karın ve göbekte ağrıyan ağrı;
 • cildin olası kızarıklığı;
 • halsizlik, uyuşukluk, yorgunluk;
 • geceleri ara sıra istemsiz diş gıcırdatması;
 • kuru kalıcı öksürük ve nefes darlığı;
 • normal dışkı ihlali. ishal veya kabızlık;
 • anüste kaşıntı;
 • sarımsı veya çok soluk bir cilt tonu elde etmek;
 • kaslarda ve eklemlerde rahatsızlık.

Bu tür belirtilere dayanarak doğru bir teşhis yapmak hemen mümkün değildir. Ancak insanlardaki helmintler, yalnızca hasarlı organlara karşılık gelen semptomları gösterir. Ve bu genellikle böbreklerle birlikte bağırsaklar, bronşlar ve karaciğerdir.

Çalışan helmintiyaz belirtileri

parazitler nedeniyle karın ağrısı

Parazitlerin geç tespiti çok daha karmaşık sonuçlara yol açabilir:

 1. bağışıklıkta keskin bir azalma. Sonuç olarak herhangi bir enfeksiyon ve virüsün vücuda girme yeteneği;
 2. parazitlerin sürekli zehirlenme etkisinin bir sonucu olarak ürtiker, bronşiyal astım. Solucanların boşalması vücutta ciddi bir alerjiye neden olur;
 3. yoğun saç dökülmesi, kirpikler;
 4. açıklanamayan kırılgan tırnaklar;
 5. diş çürüğü, mine yavaş yavaş kaybolur;
 6. diş etlerinin bol kanaması;
 7. sinirlilik, zihinsel bozukluklar.

İnsanlarda solucanlar sadece enfeksiyon belirtileri göstermekle kalmaz, aynı zamanda birçok hastalığı kışkırtır, mevcut hastalıkların seyrini şiddetlendirir ve bu nedenle parazitlerin tedavisi zorunludur.

Zamanında bir muayene yapmak ve helmintlerin vücuttan tam teşekküllü bir şekilde çıkarılmasına başlamak daha iyidir.

Parazitlerin neden olduğu hastalıklar

parazitlerin neden olduğu enfeksiyonlar

Helmint istilasının karakteristik acımasız belirtileri, vücudun ciddi toksik etkilere maruz kaldığını veya zaten birçok organ ve sisteme zarar verdiğini gösterir:

 • gastrointestinal sistemin bozulması. Çoğu helmintin daha fazla büyüme ve gelişme için burayı seçmesi nedeniyle. Bağırsak tıkanıklığı, disbakteriyoz, ishal, pankreatitte ifade edilir;
 • solunum problemleri. Parazitin her göçü onu her zaman bronşlara ve akciğerlere götürür. Bu genellikle spazmlara, pnömoniye yol açar;
 • merkezi sinir sistemi acı çekiyor. Migren, baş dönmesi, uzayda yönelim kaybı, sinirlilik ve depresyon;
 • dalakta, karaciğerde bir artış, safra çıkış seviyesinde bir azalma;
 • üriner sistemin yetersiz çalışması. Üretrit, sistit;
 • üreme organları ile ilgili sorunlar. Vajinit, rahim, vajina, yumurtalıklarda inflamatuar süreçler. Olası cinsel enfeksiyon.

Bunlar helmintlerde görülen ciddi semptomlardır. Sağlığınıza önem veriyorsanız mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Sunulan işaretlerden herhangi biri, uzmanı özel bir muayene yazmaya zorlar.

En yaygın kan testi, vücutta parazitlerin ortaya çıktığını gösterecektir. Hemoglobin değerleri 100 g / l'den az, eozinofil sayısında %6'dan fazla artış, lökositlerde %9'dan artış ve eritrositlerde 3 g / l veya daha az bir azalma.

Ayrıca, bir uzman tarafından proteinde keskin bir azalma ve alerjilerin karakteristik özelliği olan immünoglobulinlerde bir artış belirtilmelidir.

Paraziter hastalıklar ve belirtileri

Solucanların türüne ve sınıfına bağlı olarak, helmintlerle enfeksiyon belirtileri, onları birbirinden ayıran bireysel adlarını aldı. Uzmanlar için bu sınıflandırma daha fazla tedaviyi, iyileşmeyi ve önlemeyi kolaylaştırır.

Askariazis. Doğal olarak ascaris parazitinin gösterdiği semptomları ve olası eşlik eden hastalıkları gösterir. Çoğu zaman, hemen görülmez, ancak helmintlerin vücuda alınmasından sadece 2 hafta sonra görülür.

Semptomlar yaygın bir öksürük, akut bronşit, hafif alerjilere benzer. Yukarıdaki özelliklerin tümü ve ateş eşlik ettiği için yaygın bir enfeksiyonla karıştırılır. Lenf düğümlerinde değişiklikler olabilir.

Gelişmiş kronik askariazis ile tüm semptomlar karmaşıktır. Kan basıncında sıçramalar başlar, iştahsızlık ile birlikte anoreksiya ortaya çıkabilir, karında sürekli ağrıya neden olur. Düzenli kusma, dışkı bozuklukları. Yüz soluklaşır, sağlıklı cilt rengi kaybolur, koyu halkalar ve şişlikler oluşur. Geceleri, zayıf uyku veya tamamen yokluğu alışkanlık haline gelir. Dışkı salgılarında küçük beyazımsı solucanlar görselleştirilir.

Kıl kurdu veya enterobiasisin penetrasyonu. Kişisel hijyen kurallarına uyulmaması nedeniyle küçük çocuklarda sık görülen bir durumdur. Enfeksiyon, anüsteki sık kaşıntıdan kaynaklanır. Kıl kurdu periyodik olarak ortaya çıkar. 1-2 gün ara ile. Parazitler girdiğinde, vücudun tepkisi geceleri istemsiz diş gıcırdatması, kötü aralıklı uyku olacaktır. Özellikle tehlikeli değil, ağrıya neden olmaz.

Solucanlar, flukes gibi, yanlarında opisthorchiasis getirir. Hastalığın akut seyri 8 haftaya kadar sürer. Bu dönemde artan vücut ısısı, ağırlık ve şişkinlik, ishal ve iltihaplanma hissi vardır. Kronik parazitlere maruz kalındığında semptomlar solunum organlarına da geçerek merkezi sinir sistemine şiddetli alerjilere neden olur.

Tenya parazitleri, insan vücudundaki varlıklarının birçok sonucuna yol açar. Geniş bir tenya pankreası bozabilir, bağırsak tıkanıklığına, B12 vitamini eksikliğine, hemoglobinde azalmaya ve kansızlığa yol açabilir. Benzer şekilde, tenyaların tüm temsilcileri karın boşluğunda ağrı sendromlarına, şişkinliğe ve mide bulantısına neden olur.

Giardiyaz. İnsan vücudunda bu parazitlerden çok az sayıda bulunmaktadır. Ancak normal aralıkta güvenlidirler. Alevlenme ile seviyeleri yükselir. Bu da kusmaya, karaciğer ve mide rahatsızlıklarına bağlı acılık, karında karakteristik ağrı, şişkinlik ve dışkıda bozulmaya yol açar.

Doğal olarak, bu tür helmintiyazis semptomları tedavi edilmeli ve tam önlem alınarak önlenmelidir.