Tehlikeli insan parazitleri: kendinizin yok olmasına izin vermeyin

vücuttaki parazitlerden nasıl kurtulurum

Pek çok insan, bir işe başvururken neden kendilerinden "solucan yumurtası" testi yaptırmalarının istendiğini anlamıyor. Daha da sık olarak, ciddi semptomlarla (kusma, karın, kalp veya akciğerde ağrı, kabızlık, alerji veya baş ağrısı) başvuran hastalar, helmint istilasının teşhisi karşısında şaşırırlar. Parazitlerin insanlar için güvenli olmaktan çok uzak olduğu ve yukarıdaki semptomların sadece başlangıç olduğu ortaya çıktı. Onları daha iyi tanıyalım mı?

Parazitler her yerde: dışarıda ve içeride

Parazit kelimesi Yunanca parazit anlamına gelen parazitlerden gelmektedir. Bu organizmalar, konakçının organ ve dokularında yaşar ve çoğalarak ciddi hastalıklara ve hatta ölüme neden olur. Böyle bir enfeksiyona istila denir. Parazitler yapılarına ve "habitatlarına" bağlı olarak çeşitli gruplara ayrılır ve hepsi çok tehlikelidir.

Ektoparazitler

Bu grup, derinin üzerinde veya içinde yaşayan parazit organizmaları içerir. Kaşıntıya, dermatite, alerjiye neden olurlar ve tehlikeli enfeksiyonlar taşırlar.

 • Baş, vücut ve kasık bitleri, konakçının derisini delmek ve kan içmek için ağız kısımlarını kullanır. Onlarla enfeksiyona pediküloz denir. Böcekler, tifüs ve tekrarlayan ateş gibi tehlikeli hastalıkları taşır.
 • Demodex akarı (akar), demodikoz adı verilen bir hastalığın etken maddesidir. Parazitin uzunluğu 0, 48 mm olduğundan çıplak gözle görülmez. Akar, insan saç foliküllerinde yaşar ve iltihaplanmaya (folikülit) ve dermatite neden olur. Kaş ve kirpiklerin hasar görmesi de göz enfeksiyonlarına yol açar.
 • Uyuz akarı, adından da anlaşılacağı gibi uyuza neden olur. 0, 25-0, 38 mm uzunluğundaki dişi parazit, yumurta bırakmak için epidermisi (deri katmanlarını) kemirir. Uyuz derinin kalınlığında oluşur. Parazitizm kaşıntıya, döküntüye ve alerjik reaksiyonlara neden olur. Etkilenenler: koltuk altı, kasık bölgesi, karın, parmak arası boşluklar. Hastalık hızla yayılır çünkü dişi her gün 3-4 yumurta bırakır ve bunlardan larvalar 2-3 gün sonra yumurtadan çıkar.

Endoparazitler

İç parazitler konakçı organlarda (bağırsaklar, böbrekler, karaciğer) ve kanda yaşar ve enfeksiyona (istila) neden olur. Endoparazitlerin 25'ten fazla türü vardır. Her yıl 15-16 milyon insan kendi hataları nedeniyle ölüyor.

Endoparazitler arasında solucanlar (solucanlar) ve protozoalar bulunur. Son yıllarda istilaların sayısı arttı. Gizli parazitlik biçimleri hakimdir; vakaların% 80'inde, sahibi davetsiz "misafirlerin" vücuduna yerleştiğini bilmiyor. Parazit hastalıklarına bağlı ölümler de sıklaştı. Egzotik ülkelere yapılan ziyaretlerle turizmin gelişmesi, ülkemiz koşullarında tespit edilmesi ve yok edilmesi zor olan tropik parazitlerin enfeksiyonuna yol açmıştır.

Helmintler

Bu parazitlerin en yaygın olanları şunlardır:

 • Yuvarlak kurtlar, ince bağırsakta yaşayan, 40 cm uzunluğa kadar olan yuvarlak kurtlardır. Dişi günde 200 bine kadar yumurta bırakır. Solucanlar vücudu zayıflatır, kansızlığa ve sindirim bozukluklarına neden olur. Bir top halinde toplanan solucanlar bağırsak lümenini tıkar ve tıkanmaya neden olur. Bazen ameliyat sırasında kişiden büyük, birbirine dolanmış yuvarlak kurt topları çıkarılır.
 • Tenyalar (geniş tenyalar), insan vücuduna girdikten sonra uzun süre semptom göstermeyen tenyalardır. Büyüyen helmint şişkinliğe, anemiye, gastrointestinal sistemin bozulmasına ve bağırsak tıkanıklığına neden olur. İnsanlar kötü işlenmiş balıkları yiyerek tenya ile enfekte olurlar.
 • Domuz eti ve sığır tenyaları, solucanın kistlerini (larvalarını) içeren az pişmiş etleri yerken vücuda girerler. Parazitler hızla çoğalarak konağın vücudunu doldurur. Bir kişinin toplam uzunluğu 128 metre olan 104 domuz tenyası tarafından parazitlendiği bir vaka anlatılıyor. Bazen tenya larvaları vücutta "yürümeye" başlar ve doku şişmesine, yüksek ateşe ve kas ağrısına neden olur.
 • Kıl kurdu bağırsaklarda yaşayan küçük kurtçuklardır. Göründükleri kadar zararsız değiller. Enfeksiyon alerjik reaksiyonlara neden olur; helmintler apendikse girerek iltihaba neden olur.
 • Nematodlar bağırsak yolunu parazitleyen bir grup yuvarlak kurttur. Solucanlar bağırsak duvarının tahriş olmasına ve safra kanallarının tıkanmasına neden olur. İnsan vücudunda 45 tür nematod yaşamaktadır. En yaygın olanları bağırsak yılanbalığı ve kırbaç kurdudur.

Bazı solucanlar gastrointestinal sistemin dışında yaşar ve ekstraintestinal helmintiyazlara (flukes, ekinokok, domuz tenyası kistleri) neden olur. Sinir sistemine, beyne ve iç organlara zarar verirler. Hastalarda ateş, şişlik ve idrarda kan görülür. Dirofilariasis, kalpte parazitlerin bulunduğu tehlikelidir. Parazit, iskemik kalp hastalığının tezahürüne benzer ağrıya neden olur.

Tek hücreli

Son yıllarda, çeşitli organ ve dokuları etkileyen tek hücreli parazitler yaygınlaştı:

 • Giardia ince bağırsağı etkileyerek peristaltizm bozukluklarına yol açan bir organizmadır. Hastalık sıklıkla asemptomatiktir.
 • Trikomonas ve klamidya genitoüriner sistemin iltihaplanmasına neden olan protozoalardır.
 • Blastokistler, mukoza zarını tahriş eden ve bağışıklığı azaltan bağırsak parazitleridir.
 • Dizanterik amipler, uzun süreli ülseratif kolit formuna neden olan protozoalardır. Bir kişi karın ağrısı, gevşek dışkı ve ateş yaşar. Bağırsak delinmesi nedeniyle hastalık tehlikelidir.

Helmintlerle nasıl enfekte olunur: ham su, egzotik mutfak ve yıkanmamış eller

Parazitlerin yalnızca kendine bakmayan, antisosyal bir yaşam tarzı sürdüren kişilerde yaşadığını düşünmeye gerek yok. Herkes enfekte olabilir, çünkü kişi hasta insanlarla ve "parazit taşıyıcılarla" iletişim kurmaktan muaf değildir. Davetsiz "misafirler" vücuda yiyecek, evcil hayvanların suyu, kirli eller ve böcek ısırıkları yoluyla girer.

Enfeksiyon, yetkisiz pazarlardan ev yapımı domuz yağı, çiğ et, kurutulmuş ve tütsülenmiş balık satın alan kişiler tarafından teşvik edilmektedir. Kantinde veya kafede hijyen koşulları sağlanmadığı takdirde enfeksiyon kapabilirsiniz. Az pişmiş et ve balık yemekleri tehlikelidir.

Parazitler, yemeklere termal olarak işlenmemiş balıkların eklendiği Japon mutfağına olan tutkudan da yararlandı. Suşi bar şeflerinin tümü uygun sanitasyon uygulamalarını takip etmez. Sonuç olarak, kişi helmintlerle enfekte olur.

Parazit enfeksiyonundan nasıl şüphelenilir?

Dış parazitlerin (bitler, uyuz akarları, demodeks) varlığında ciltte geceleri kötüleşen kaşıntı meydana gelir. Ciltte tahriş, kızarıklık, kabarcıklar ve püstüller görülür. Bazen alerjiler ortaya çıkabilir ve ateş yükselebilir.

Helmintlerle enfekte olduğunda klinik tablo değişir, ancak her durumda sindirim sorunları (ishal veya kabızlık), anemi ve halsizlik vardır. İnsanlar artan iştahla bile kilo verirler, bazı insanların tat tercihleri değişir - kişi yağlı, tuzlu vb. can atar. Vücut, solucan parazitizminin neden olduğu vitamin ve mikro element kaybını bu şekilde yenilemeye çalışır.

Helmint enfeksiyonlarına karın şişliği, çeşitli yerlerinde ağrı, anüs çevresinde kaşıntı eşlik eder. Bazen bağırsak hareketleri sırasında solucanlar anüsten düşer veya dışkıyla çıkar. Şiddetli istila ile helmintlerin salınmasıyla kusma meydana gelir. Hasta bir kişide karaciğer ve dalak büyür, sağ veya sol hipokondriyumda ağrı oluşur.

Helmintiyazlarda, parazit canlıların atık ürünlerinin zehirlenmesinden kaynaklanan nörolojik belirtiler yaygındır: uykusuzluk, sinirlilik, sürekli yorgunluk, bruksizm (uykuda diş gıcırdatma).

Parazitler vücudu zayıflatır, bağışıklık sistemini zayıflatır ve alerjiye neden olur. Bronşiyal astımın belirtileri genellikle helmintlerin (kıl kurdu, kırbaç kurdu, ekinokok) varlığıyla ilişkilidir.

Tehlikeli parazitler nasıl belirlenir

Tehlikeli sakinleri kendi başınıza tespit edip tedavi etmeniz imkansızdır, özellikle de bir kompleks içinde var olabilecekleri ve bazılarını ortadan kaldırarak sadece diğerlerine yer açacağınız için. Her kliniğin bir parazitologu vardır; istilaları tedavi eden odur. Eğer böyle bir uzman yoksa terapistten randevu alabilirsiniz.

Doktor bir dizi test önerecektir:

 • Klinik analiz için kan. Helmintiyazis ile ESR'nin hızlanması, hemoglobinde azalma ve eozinofil sayısında artış gözlenir.
 • ALT, AST, alkalin fosfataz, timol testi, amilaz için biyokimyasal kan testi. Bu göstergelerdeki artış, nematod enfeksiyonu için tipiktir.
 • Safra, mukus, balgam, kas dokusunun analizi.

Solucan istilaları sıklıkla başka hastalıklar gibi gizlenir. İnsanlar, yenmiş bir pankreas veya karaciğerin bulunduğu ameliyatlara tabi tutulur. Gelişmiş formdaki bir hastayı iyileştirmek her zaman mümkün değildir, bu nedenle bir mucize beklememelisiniz - aynı testi "solucan yumurtaları" için zamanında yapmanız gerekir. Teşhis koymak için bağırsakların ve midenin endoskopisi reçete edilir.

Parazit protozoanın neden olduğu hastalıkların tespit edilmesi zordur. Enfeksiyon latent olarak ilerler ve hastada ciddi organ değişiklikleri görülene kadar vücudu tahrip eder.

Helmintiyazisin tedavisi

Bir hastayı iyileştirmek için parazitlerden ve onların metabolik ürünlerinden arındırılır. Tedavi için parazit tipi ve hastanın durumu dikkate alınarak seçilen antelmintik ilaçlar kullanılır. Tüm solucan önleyici tabletler tehlikeli maddeler içerdiğinden, bu bir doktor tarafından yapılmalıdır.

Büyük solucanları dışarı atmak için hastaya bir sifon lavmanı reçete edilir. Aynı zamanda helmintin başının vücutta kalmamasına dikkat edin, aksi takdirde parazit tekrar büyüyecektir. Yeniden enfeksiyonu önlemek için, antelmintik tedavi birkaç kursta gerçekleştirilir.

Solucanları kovduktan sonra solüsyonların, onarıcıların ve vitaminlerin damlama infüzyonları reçete edilir. Parazitlerden etkilenen organların işlevlerini geri yükleyin.

Pediküloz özel spreyler ve cıva merhemleri yardımıyla tedavi edilir. Kasık biti tespit edilmesi halinde kasık bölgesindeki tüyler tıraş edilir.

Uyuz tedavisinde kükürt merhemi, benzil benzonat ve bir dizi başka ilaç kullanılır. Demodikoz, cıva, katran, çinko ve kükürt içeren karmaşık dış ajanlarla tedavi edilir.

Parazit istilasının önlenmesi

Ekzo ve endoparazitleri "yakalamaktan" kaçınmak için şunları yapmanız gerekir:

 • yemeden önce ellerinizi, sebzelerinizi ve meyvelerinizi iyice yıkayın;
 • tırnakların altındaki kiri temizleyin;
 • Başkalarının taraklarını, ayakkabılarını ve ev eşyalarını kullanmayın;
 • halka açık yerlerde çıplak ayakla yerde yürümeyin ve havuzda yüzerken şapka takmayın;
 • "kendiliğinden" pazarlardan yiyecek satın almayın ve şüpheli catering işletmelerinde yemek yemeyin;
 • et veya balığı kaynatın veya kızartın;
 • zamanında solucan giderme işlemini gerçekleştirerek evcil hayvanların sağlık durumunu izlemek;
 • seyahat ederken böcek kovucu kullanın;
 • Egzotik bir ülkeden gelmiş olmak, tam bir sınava girmek ve testlere girmek.

Parazitler insanlara hızlı bir şekilde bulaştığından, tespit edildiğinde hastayla birlikte yaşayan kişiler de kontrol edilir ve gerekiyorsa onlara da tedavi uygulanır.

Modern bir klinikte solucanların varlığını tespit etmek için test yaptırabilir ve parazitlerin hızlı bir şekilde tedavisi için bir pratisyen hekime danışabilirsiniz.