İnsanlarda yaşayan parazitler

Çeşitli organların hemen hemen tüm hastalıklarının vücuttaki parazitlerin varlığından kaynaklanabileceği uzun zamandır bilinmektedir.

solucan insan vücudunda bir parazittir

Ancak, her zaman her birimize bunun başımıza gelemeyeceği anlaşılıyor. Aynı zamanda her gün yüzlerce insan farklı doktor muayenehanelerine gitmekte ve hastalıklarının nedenini bulamamaktadır.

Parazitler vücuda nasıl girer?

Parazitler, her biri günlük yaşamda her zaman karşılaştığımız insan organlarına birçok şekilde girer.

Parazitlerin vücuda giriş yöntemleri:

 1. Hafif tuzlu balık veya havyar yerken.
 2. Domuz yağı ile çizgili et ile.
 3. Vahşi hayvanların etleriyle.
 4. Yetersiz pişmiş et ile.
 5. Füme et ve balık ile.
 6. Kullanmadan önce kötü yıkanmış ve kaynar su ile haşlanmamış otlar, sebzeler ve meyveler ile.
 7. Çimlerde çıplak ayakla yürürken, gübre ile gübrelenmiş alanda.
 8. Evcil hayvanlardan.
 9. Sinek gibi böcekler yumurta taşıyabilir.
parazit istilasının bir nedeni olarak bir kediyle uyumak

Parazit istilasının belirtileri

Parazitlerin insan vücuduna nasıl girdiğini inceledikten sonra, gezegenin neredeyse her sakini kendini sözde risk bölgesinde bulur.

Bununla birlikte, varlığı, insan vücudunda bir parazitin yaşadığı anlamına gelebilecek belirli semptomlar vardır:

 • Bağırsak bozuklukları.
 • Kabızlık. Uzun süredir insanda bulunan ve büyük boyutlara ulaşan, bağırsakları tıkayan, böylece vücudun stabil işleyişini engelleyen parazitlerden kaynaklanır.
 • İshal. Gevşek dışkı da vücuttaki parazitlerin bir işareti olabilir. İshalin nedeni, yaşamı boyunca insanlara zehirli maddeler salgılayan ve diğer şeylerin yanı sıra dışkı sıvılaşmasına neden olabilen bir parazit olabilir.
 • Şişkinlik. Bu bozuklukların nedeni, yaşamları boyunca iltihaplanma süreçlerine neden olan insan vücudundaki solucanlar olabilir.
 • Bağırsak hastalığı. Bir insanın içinde yaşayan parazitler, vücuttaki faydalı besinlerin çoğunu emer. Ek olarak, insan vücudunda parazitlenen solucanlar, vücudun iyi koordine edilmiş işleyişinin bozulmasına yol açar. Bu nedenle, örneğin, organlar, kalın bağırsakta, ayrıca dışkıda ortaya çıkması sonucu, dışkının ihlaline yol açan yağı düzgün bir şekilde asimile etmeyi bırakır.
 • Eklem ve kas ağrısı. Çoğu zaman, artritli bir kişinin yaşadığına çok benzeyen bu acı verici duyumlar, parazitleri vücuttan atmaya çalışan bağışıklık sisteminin, içlerinde ağrının nedenleri olan iltihaplanma süreçlerine neden olmasından kaynaklanır.
 • Alerji. Genellikle dermatit, papillom, egzama ve her türlü deri döküntülerinin nedenleri vücutta uzun süre yaşayan parazitlerdir. Alerji, bir kişiye kesin bir sinyaldir. Vücudun içinde, koruma amacıyla çok sayıda eozinofil hücresi üreten bağışıklık sistemi, insan cildinde sorunlara yol açan iltihabi süreçlere neden olur.
 • insan gözünde parazit
 • Anemi. Şiddetli kan kaybının neden olduğu bu hastalık, parazitlerin "aktivitesi" sonucunda da gelişebilir. Bağırsak mukozasında yaşayan Trichomonas, sadece vücudun besinleriyle değil, aynı zamanda kanla da beslenir. Bu nedenle, toplu üreme sırasında, enfekte bir kişide, esas olarak kan hücrelerinde yaşayan bu tür parazitler, önemli kan kaybına neden olabilir.
 • Kilo problemleri. Herhangi bir metabolik başarısızlık solucanların hayati faaliyetlerinden kaynaklanabilir. Hem metabolizmayı bozabilir hem de kilo kaybına neden olabilirler veya glikozun çoğunu tüketerek aşırı kiloya neden olabilirler.
 • Artan sinirlilik ve sinirlilik. Davetsiz misafirlerin insan vücudundaki hayati aktivitesi sinir sistemi tarafından farkedilmeden gidemez. Birçok parazit, sinir sistemini de tahriş edebilecek toksinler salgılar. Bu, depresyona ve sık sık tahrişe neden olabilir.
 • Yorgunluk. İnsanlarda "obur" solucanların varlığından kaynaklanan besin eksikliği, bağışıklık sisteminin bozulmasına ve bunun sonucunda kişinin enerji eksikliğine yol açabilir.
 • Uykusuzluk hastalığı. Geceleri, esas olarak sabah saat iki ile üç arasında, karaciğer toksinleri vücuttan temizlemeye çalışır, böylece bu zamanda parazitler anüsten kaçabilir. Bu süreç tahrişe ve uykusuzluğa neden olur.
 • Bruksizm (uyurken diş gıcırdatma). Bu belirti çocuklarda yaygındır. Bu fenomen, sinir sisteminin çocuğun vücudunda yaşayan solucanların toksik atık ürünlerine verdiği tepkiden kaynaklanır.
 • Bağışıklık bozuklukları. Vücutta parazitlerin varlığı, tüm gücünü davetsiz misafirlere karşı mücadelede harcayan vücudun bağışıklığının zayıflamasına neden olur. Bu arada, herhangi bir enfeksiyon, zayıflamış bir insan vücuduna kolayca girebilir.
 • Hava yolları. Orada, bronşları tahriş ederek, bir kişide burun akıntısı ve öksürüğe neden olabilirler, bu da daha sonra vücut ısısında ve astım ve zatürree gibi hastalıklarda artışa yol açar.
 • Onkoloji. İnsan organlarında uzun süre yaşayan parazitler, iç organların dokularına ciddi zararlar vermeyi başarır, bu da iltihaplanmaya neden olur ve tüm organizmanın çalışmasını yavaşlatır ve olumsuz sonuçlara yol açar.
vücutta parazitlerin varlığı ile karın ağrısı

teşhis

21. yüzyılda, bir kişinin içindeki parazitlerin varlığı da dahil olmak üzere her şey teşhis edilebilir. Herkes gerekli tüm testleri geçebilir ve vücutta parazitlerin varlığını veya yokluğunu doğru bir şekilde belirleyebilir.

Modern tıbbi teknikler, vücuttaki davetsiz misafirlerin varlığını birçok yönden belirleyebilir.

Teşhis seçenekleri:

 1. Dışkı analizi (en az 3 kez tekrarlanmalıdır, ancak analizin alınmasının daha iyi olduğu belirli süreler vardır).
 2. Enzime bağlı immünosorbent deneyi (ELISA).
 3. İmmünoassay testleri (ELISA testleri).
 4. Serolojik araştırma yöntemleri.
 5. İç organların ultrasonu.
 6. Endobiyopsi.
 7. DNA analizi çalışmasına dayalı olarak bir kişide parazitlerin varlığını belirleyebilen PCR teşhisi.

Paraziter hastalıkların tedavisinin kesinlikle bir tedavi yöntemi önerecek bir doktorun gözetiminde yapılması gerektiğine dikkat edilmelidir. Bu tür bir hastalık, diğerleriyle birlikte kendi başına tedavi edilmemelidir.

insanlarda parazitlerin ultrason teşhisi

parazit sınıflandırması

Aşağıda tam bir sınıflandırma bulunmaktadır. Sınıf protozoal (protozoal) mikroorganizmalardır, bu sınıf şunları içerir:

 1. Amip hastalığı gibi hastalıklara neden olan dizanteri amip.
 2. Balantidiyaza neden olan bağırsak balantidiyazisi.
 3. Leishmania (leishmaniasis).
 4. Giardia (giardiyaz).
 5. Plasmodium falciparum (sıtma).
 6. Toksoplazma (toksoplazmoz).
 7. Trikomonas (trikomonas).

Solucanlar (helmintler) sınıfı şunları içerir:

 1. Askaris (askariazis).
 2. Opisthorchiasis (opisthorchiasis).
 3. Pinworms (enterobiasis).
 4. Ankistoloma (kancalı kurt).
 5. Şistozomlar (şistozomiyaz).
 6. Anisakida (anisakidoz).
 7. Trichinella (trikinoz).

Bir sınıf ektoparazit (vücudun yüzeyinde yaşayan), bunlar şunları içerir:

 1. Bit (baş biti).
 2. Uyuz kaşıntısı (uyuz).
 3. Akne akarı (demodikoz).
insanlarda parazit türleri

parazit türleri

Parazitlerin insan vücudundaki yaşamsal faaliyetinin ölçeğini kabaca hayal etmek için, bazılarına daha yakından bakalım.

Toksokara - başlangıçta bu parazit çoğaldı ve yalnızca köpeklerin sindirim sisteminin organlarında yaşadı. Bununla birlikte, son araştırmalar, artık başta evcil hayvan sahipleri olmak üzere çok sayıda insanın toksokara taşıyıcısı olduğunu göstermiştir.

Yetişkin bir organizmanın içinde yaşayan yetişkin bir toksokaranın uzunluğu 30 cm'ye ulaşır Toksokara, köpeğin dışkısına giren yumurtaların yardımıyla çoğalır.

Dört ayaklı bir hayvanın dışkısı, toksokara yumurtalarının birkaç yıla kadar saklanabileceği yere ve kuma düşer. Oradan parazitler, köpeklerin yürüdüğü bir parkta ayakkabı tabanlarından, zeminden ve yerdeki her şeye dokunan çocukların ellerinden bir kişiye nüfuz eder.

İnsan vücuduna girdikten sonra, parazitler artık vücudun içinde çoğalamazlar, çünkü toksokara larvaları olgunlaşır, damarlara ve iç organlara yayılır, ancak dışarıda göze çarpmaz.

Bir kişide bu parazitin varlığını teşhis etmek için, etkilenen organların (genellikle karaciğer) biyopsisini ve immünolojik testleri geçmek gerekir.

Toksokara göze kaçarsa çıkarılabileceğini belirtmekte fayda var! İnsan vücudunda bu parazitin varlığındaki belirtiler diğerlerine benzer.

Ascaris, yıkanmamış sebze ve otlar, kirli eller, tozla insan vücuduna giren ve sinekler tarafından taşınabilen bir parazit türüdür.

Bazı raporlara göre, bu parazit her yıl yüz milyonlarca insanı etkiliyor.

insan vücudundan yuvarlak kurt

Ascaris, enfeksiyonun erken bir aşamasında alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Yuvarlak solucanın uzunluğu 40 cm'ye ulaşır ve sadece bir dişi her gün yaklaşık 200. 000 yumurta bırakır. Ayrıca, insan vücuduna bir yumurta şeklinde giren ascaris, bir larva haline gelir, daha sonra bağırsak duvarında büyür, oradan kan dolaşımına girer ve oradan karaciğer, kalp, beyin dahil olmak üzere herhangi bir organa girer. .

Ascaris çok tehlikelidir, çünkü yaşamı boyunca herhangi bir organa girebilir, ona zarar verebilir ve ciddi hastalıklara neden olabilir. Bu parazit, bir kişinin kanında başarılı bir şekilde yaşayabilir ve bunun sonucunda enfekte bir kişi anemi veya anemi geliştirebilir. Vücutta bu solucanın varlığının belirtileri çoğuna benzer.

Ascaris, en az 3 kez dışkı çalışmaları yardımıyla ve ayrıca larva döneminde immünolojik testler yardımıyla teşhis edilebilir.

Geniş tenya, insan vücudunun içinde 10 metreye kadar büyüyen bir parazittir. Böyle bir solucan, bir insanın içinde yaklaşık 25 yıl yaşayabilir. Tenya, çiğ balık, kerevit ve havyar yerken vücuda girebilir. Vücuttaki bu kadar büyük bir parazitin insanlar tarafından fark edilmeden yaşayamayacağını belirtmekte fayda var.

Varlığının belirtileri, aralarında aktif tükürük, özellikle sabahları, anemi, yorgunluk, karın ağrısı, kusma, mide bulantısı, halsizlik, uyuşukluk ve uyuşukluk oldukça açıktır.

Tenyanın bir özelliği, bir kişinin parazitin bir kısmının dışkısı ile olağan şekilde çıkıştır. Kural olarak, semptomlara dikkat etmeyen bir kişinin vücuttaki parazit varlığını test etmeden teşhis etmesine yardımcı olan şey budur.

profilaksi

Önlemenin basit temellerini gözlemleyerek, vücudunuzda ve çocuğunuzun vücudunda davetsiz bir misafirin ortaya çıkma şansını en aza indirebilirsiniz.

vücutta parazitlerin ortaya çıkmasını önlemek için meyve yıkamak

Parazitlere karşı başarılı profilaksinin anahtarı, yiyecekleri iyice yıkamaktır.

Parazit istilasının önlenmesi:

 1. Temel kişisel hijyen kurallarına uyun.
 2. Sokak hayvanları ile teması ortadan kaldırın.
 3. Çocukların enfekte evcil hayvanlarla temasından kaçının.
 4. Evcil hayvanların yürüdüğü yerler ile yürüyüş sırasında çocuğun temasını en aza indirin.
 5. Dışarıdan sonra ve her yemekten önce ellerinizi yıkayın.
 6. Yürürken yemek yemekten kaçının.
 7. Dairenin sık ıslak temizliği.
 8. Sadece iyi yıkanmış sebze ve meyveleri yiyin, bundan sonra kaynar su ile haşlanmış.
 9. Et ürünlerini sadece güvenli yemekler hazırlamak için yeterli olan tam ısıl işlemden sonra yiyin.
 10. Sadece kaynamış su iç.
 11. Evcil hayvanların varlığında, en az altı ayda bir önleyici tedbirler alın.